Переїдання точно не входить до переліку звичок, які позитивно впливають на організм. Навпаки, це явище має безліч негативних ефектів, і детальніше про них розповів лікар-дієтолог Олег Швець.
"Якщо ви часто переїдаєте, у вас може виникнути захворювання, яке називається розладом переїдання. Це розлад харчової поведінки, що характеризується частими та періодичними епізодами переїдання. Часто воно пов’язане з емоціями, які людина намагається "заїсти". При підозрі на розлад харчової поведінки необхідно звернутися до психіатра чи психолога", - пояснює експерт на своїй сторінці у Facebook.
Читайте також: Як визначити надлишкову вагу та до чого вона може призвести: ендокринолог дала відповідь.
Чому не слід переїдати: кілька вагомих причин
Що відбувається після переїдання:
- шлунок розтягується більше нормального розміру, і це створює тиск на інші органи, спричинює біль або здуття живота;
- травна система починає працювати інтенсивніше, і це порушує нормальний рівень ферментів і гормонів;
- у шлунку виділяється більше кислоти, яка може просуватися вгору по стравоходу та викликати печію;
- через ферментацію поживних речовин у кишечнику утворюється надлишок газів;
- пришвидшується метаболізм, через що може виникнути піт, жар і запаморочення.
Серед довгострокових побічних ефектів регулярного переїдання також: ожиріння, хронічний розлад шлунку, погана якість сну, уповільнений метаболізм, запалення і навіть рак (через хронічний кислотний рефлюкс), високий кров'яний тиск і серцеві захворювання.
Як запобігти переїданню
Фахівець радить плануйте харчування та контролювати розміри порцій, які ви споживаєте. Кілька ключових рекомендацій від дієтолога:
- додайте до свого меню продукти, які забезпечують тривалу ситість, наприклад, овочі, фрукти, зернові продукти, бобові та нежирне м’ясо.
- Їжте повільно, бо вашому мозку може знадобитися близько 20 хвилин, щоб розпізнати відчуття ситості.
- Відкушуйте невеликими шматочками та ретельно пережовуйте їжу. Будьте уважні під час трапези, уникайте перегляду телевізора чи інших відволікаючих факторів.
- Не забувайте про фізичну активність. Пийте багато води, бо це допомагає контролювати голод. Намагайтеся керувати власним стресом.
Читайте на тему: Від депресії, деменції та тривоги: які продукти позитивно впливають на психічне здоров'я.
Як допомогти травленню
"Більшість із нас, напевно, колись з’їдали забагато улюбленої їжі, а потім жалкували про це. Якщо ви відчуваєте важкість, здуття і дискомфорт, не впадайте у відчай", - розповідає Швець.
Щоб допомогти травній системі:
- розслабтеся. Не слід звинувачувати себе. Стрес може негативно позначитися на травленні, а відчуття провини призведе до ще більшого розладу.
- Не лягайте спати після прийому їжі, оскільки це може провокувати шлунково-стравохідний рефлюкс і сповільнити травлення. Залишайтеся у вертикальному положенні протягом двох годин, поки їжа не залишить шлунок.
- Вийдіть на прогулянку. Ходьба буде стимулювати травну систему та вирівняє рівень цукру в крові. Але уникайте інтенсивних фізичних вправ, бо це може спричинити приплив крові до ваших ніг або рук, а не до кишківника.
- Випийте трохи води. Не пийте відразу багато, а робіть кілька ковтків протягом дня. Рідина допоможе організму вимити надлишок натрію та запобігти запорам.
- Уникайте вживання газованих напоїв – вони ще більше викликають газоутворення та здуття.
- Прийміть пробіотики (йогурт або інші їх джерела) допомагають травленню, а також полегшують печію після важких спожитих продуктів.
- Не покладайтеся на ферменти підшлункової залози. Залоза продукує значно більше секрету, ніж потрібно для нормального перетравлення. Тому наслідки переїдання не пов’язані з недостатністю ферментів.
Як скинути вагу без шкоди для здоров'я: дізнайтесь поради, які знадобляться під час схуднення.