Серпень - сезон кавунів, і багато людей чекають приходу цього місяця, аби насолодитися смаком улюбленої ягоди. До слова, її сміливо можна їсти у найспекотніші літні дні, про що раніше заявляли експерти. Цього разу фахівці із Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли на своєму сайті про користь та шкоду цього продукту, а також пояснили, у яких випадках його вживання може призвести до отруєння.
Читайте також: Корисні для очей і кісток: 6 несподіваних властивостей кабачків.
Корисні властивості кавуна
Ці ягоди приблизно на 90% складаються з води, тому вважаються продуктом, який запобігає зневодненню організму. Крім того, кавун містить антиоксиданти:
- лікопен, каротиноїди, які зміцнюють здоров’я серця, зменшують ризик захворювання на рак та знижують рівень "поганого" холестерину, допомагають контролювати артеріальний тиск та діабет, покращують статеву функцію;
- холін потрібен мозку та нервовій системі для регулювання пам’яті, настрою, контролю м’язів, здоров’я клітин тощо);
- та незамінну амінокислоту цитрулін, яка покращує стан судин і м’язів.
- Кавун – потужне джерело вітамінів А, C, К та важливих мінеральних елементів – міді, калію та магнію. А ще в кавунах є речовини, що відповідають за гострий зір, – лютеїн та зеаксантин.
- Ця ягода містить харчові волокна, що допомагають нормалізувати роботу кишечника, полегшують контроль цукру при діабеті, позитивно впливають на серцево-судинну систему.
Тим не менше, у складі кавуна є нітрати (солі азотної кислоти, які природньо містяться в рослинах, потрапляючи з грунту), одна згадка про які у багатьох викликає негативні думки про можливе отруєння. За словами експертів, підвищений рівень нітратів може міститись в недозрілих ягодах. Вони можуть накопичувати найбільше нітратів у незабарвленій частині м’якоті, яка прилягає до шкірки, в самій шкірці та біля хвостика.
Читайте на тему: Експерт назвав плюси і мінуси палеодієти: чи дійсно вона допомагає схуднути.
Хто у групі ризику отруєння нітратами?
- Найбільш чутливі до дії нітратів та нітритів – діти до 6 місяців.
- Діти до 3-6 років та вагітні жінки.
- Чутливі до нітратів й особи старшого віку, люди, які хворіють на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем.
- Люди, які мають ослаблення організму, порушення обміну речовин та гормональних процесів.
В яких випадках кавун може нашкодити здоров’ю?
"Причиною отруєння кавунами можуть стати бактеріальні збудники. Йдеться насамперед про надбиті, надрізані кавуни або ж придбані в місцях, де не дотримуються санітарно-гігієнічних норм, - пояснюють фахівці. - Тож дуже важливо ретельно помити ягоду під проточною водою перед споживанням й загалом не купувати її на стихійних ринках, біля трас. Розрізані кавуни зберігайте лише в холодильнику".
Читайте на нашому сайті: Гречка нормалізує холестерин, а пшоно усуває набряки: чим корисні каші для здоров'я.
Також у випадках:
- Якщо у людини гіперкаліємія (надлишок калію в крові). Тоді варто обережно вживати смугасту ягоду, адже це може призвести до аритмії чи спазмів м’язів.
- У літрі кавунової м’якоті міститься приблизно 60 грамів цукру, тому щоб уникнути значного глікемічного навантаження на організм, слід пам'ятати про міру.
- Вагітним жінкам не можна зловживати м’якоттю кавуна, адже це може призвести до надмірного навантаження на нирки.
- Людям із захворюваннями сечостатевої системи теж необхідно дозувати споживання цієї ягоди, особливо якщо ці хвороби ускладнені наявністю каменів у нирках, адже можна спровокувати їхнє відходження.
Вживайте охолодженою: раніше дієтолог порадила корисну страву для спекотної погоди.