Окрім середземноморської, є також палеодієта, яка спирається на харчові звички наших давніх предків з періоду палеоліту (кам'яного віку). Пропонована модель раціону повертається до базових та природних продуктів, які були доступні людям раніше. Детальніше про це на своїй сторінці у Facebook розповів лікар-гастроентеролог, дієтолог Олег Швець.
Експерт назвав продукти, які вживають при палеодієті, яку їжу їсти не можна, а також розповів про основні переваги та застереження у разі такого типу харчування.
Читайте на тему: Лікарка розповіла, які дієти найкраще підходять для зниження ваги.
Продукти палеодієти включають:
- фрукти
- ягоди
- овочі
- нежирне м’ясо (яловичина, риба, горіхи, яйця, насіння, наприклад чіа та льону).
Водночас такий тип харчування виключає:
- зернові
- бобові
- молочні продукти
- рафінований або доданий цукор
- додану сіль
- їжу з високим рівнем обробки
- також деякі овочі з високим вмістом крохмалю (кукурудза, горох і картопля).
"Ця дієта зосереджена на вживанні їжі з одним інгредієнтом. Вона виключає всі оброблені харчові продукти, що є безумовно корисним компонентом будь-якої моделі харчування. Палеодієта включає багато білка та відрізняється низьким вмістом вуглеводів, що може допомогти у втраті ваги, - пояснює експерт. - Але виключення таких груп продуктів, як зернові та молочні, позбавляє організм належної кількості необхідних поживних речовин - корисної клітковини, вітамінів та мінералів, зокрема кальцію".
Які переваги має палеодієта?
- Сприяє схудненню. Пріоритетна для такого типу харчування їжа має високий вміст білка, і, як правило, є дуже ситною. Це також сприяє зниженню ваги.
- Сприяє зниженню кров’яного тиску і рівня холестерину, оскільки виключає продукти з високим вмістом жиру та цукру.
Читайте також: Гречана каша і не тільки: які продукти корисно вживати людям з підвищеним тиском.
Які недоліки має палеодієта?
- Виключає певні продукти. Відмова від зернових, бобових і молочних продуктів може бути не найкращим рішенням, адже вони забезпечують потребу у широкому переліку важливих поживних речовин.
- Має недостатньо вивчені наслідки. Ще проведено не так багато досліджень щодо впливу цієї моделі харчування на важливі показники здоров’я в довгостроковій перспективі.
- Тривалий час дотримуватися суворих обмежувальних дієт, на кшталт палеодієти, досить складно.
Які застереження має палеодієта?
- Палеодієта може допомогти досягти короткострокових цілей у покращенні здоров’я, але в довгостроковій перспективі слід розглянути інший тип харчування.
- У разі хронічної хвороби нирок чи інших проблем зі здоров’ям варто обговорити доцільність і безпечність палеодієти з лікарем.
- Людям з розладами харчової поведінки чи імунодефіцитом потрібно бути обережними з обмеженням калорій.
Також ми розповідали: Як харчуватися у спеку: дієтолог назвала корисні та шкідливі продукти.
"Загалом палеодієта є непоганим стартом у вирішенні певних проблем. Якщо ви турбуєтеся про свою вагу, хочете зосередитися здоров’ї свого кишечника та намагаєтеся контролювати рівень цукру в крові - це може бути хорошим способом для досягнення короткострокових цілей, - підсумовує лікар. - Але з часом ви захочете привнести більше різноманітності у свій раціон. Обирайте середземноморську дієту або інший варіант здорового, збалансованого харчування".
- Дуже поживна і корисна: раніше дієтолог порадила крупу для здоров'я серця і судин.