Надмірне вживання цукру може призвести до негативних наслідків, тому важливо слідкувати за тим, яку кількість цього продукту ви споживаєте щодня. Експерти з Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли про цукрозамінники, які більшість людей вважають кориснішими за звичайний цукор. Чи так це насправді, пояснили фахівці. Відповідна публікація з'явилася на їхньому офіційному сайті.
"Цукрозамінники – це підсолоджувачі, які використовуються замість звичайного столового цукру. Деякі виробники нещиро називають свої підсолоджувачі “натуральними”, навіть якщо вони пройшли значну технологічну обробку", - йдеться у джерелі.
Читайте також: Є в Coca-Cola і жувальних гумках: популярний замінник цукру віднесли до продуктів, що можуть провокувати рак.
Спеціалісти зазначають, що цукрозамінники поділяються на штучні і натуральні. Останні - це фруктові соки, нектари мед кленовий сироп тощо, і часто вони рекламуються як більш здорові варіанти. Проте навіть такі компоненти все ще можуть підлягати обробці, що ставить під сумнів їхню натуральність, а значить, і вплив на здоров'я.
Як правило, натуральні підсолоджувачі вважаються більш безпечними, але важливо розуміти, що споживання будь-якого виду доданого цукру не несе користі для нашого організму. За словами експертів, у такому виді цукрозамінників не міститься багато корисних поживних речовин: клітковини, поліфенолів, вітамінів чи мінералів.
"Мед і цукор схожі за поживною цінністю, а організм однаково переробляє їх на глюкозу та фруктозу. Надмірне споживання будь-якого цукру, зокрема й натуральних замінників, може призвести до таких проблем зі здоров’ям як карієс, надмірна вага та підвищений рівень тригліцеридів", - розповідають фахівці.
Що стосується штучних замінників цукру, то вони зроблені як з синтетичних компонентів, так і з природних джерел (наприклад, з рослин). Такий вид замінників є надзвичайно солодким та майже не містить калорій. Він швидко використовується в оброблених харчових продуктах: безалкогольні напої, випічка, цукерки, пудинги, джеми тощо. На відміну від класичного цукру, штучні замінники не підвищують рівень глюкози в крові, що є дуже важливим для людей з цукровим діабетом.
Читайте на тему: Зверніть увагу на харчування: лікар розповіла, які продукти провокують здуття.
Тим часом Всесвітня організація охорони здоров'я не рекомендує вживати нецукрові підсолоджувачі для контролю ваги чи зниження ризику появи цукрового діабету, захворювань серцево-судинної системи чи раку. Однак ця рекомендація не стосується людей, які мають цукровий діабет.
У списку підсолоджувачів: аспартам, ацесульфам калію, адвантам, сахарин, цикламати, неотам, сукралоза, стевія та її похідні. "Заміна вільних цукрів на штучні чи природні підсолоджувачі не допомагає контролювати вагу в довгостроковій перспективі", - резюмують спеціалісти.
- Як їсти солодке без шкоди для здоров'я та набору ваги: поради дієтолога.