Соя грає важливу роль у вегетаріанському харчуванні через свої харчові якості та можливость заміни продуктів тваринного походження рослинними. Про вплив соєвих продуктів на організм людини, їх користь та побічні ефекти розповів лікар-гастроентеролог, дієтолог Олег Швець. Відповідна публікація з'явилася на сторінці фахівця у Facebook.
"У соєвих продуктах містяться поживні речовини, серед яких ненасичені жири, клітковина, різні вітаміни та мінерали. Також чимало компонентів із сої збагачені мікронутрієнтами та містять кальцій, йод вітаміни B2, B12 і D", - йдеться у публіккації.
Читайте також: Експерт назвав плюси і мінуси палеодієти: чи дійсно вона допомагає схуднути.
"Особливий інтерес викликають ізофлавони сої, які є різновидом фітоестрогенів. Це рослинні компоненти, схожі за будовою з гормоном естрогеном, - також пояснює експерт. - Хоча естрогенна активність ізофлавонів, які містяться в соєвих продуктах, відрізняється від естрогену, який виробляється в організмі, і є набагато слабшою, багато досліджень з’ясовували, яку користь для здоров’я може мати споживання сої".
То яка ж користь від виживання соєвих продуктів?
- зниження ризику появи серцево-судинних захворювань;
- зниження рівня холестерину;
- зниження частоти та тяжкості перебігу припливів приблизно на 20% у період менопаузи у жінок;
- повільніше зростання маркерів ризику раку передміхурової залози у пацієнтів із високим споживанням ізофлавонів;
- нижчий рівень ризику розвитку раку молочної залози, а також зниження частоти рецидивів.
Читайте на тему: Чи варто пити молоко для зміцнення кісток і суглобів: пояснення експертів.
Що на рахунок побічних ефектів?
- Соєвий соус може збільшувати ризик серцево-судинних захворювань через високий вміст солі. Цей продукт провокує збільшення кров'яного тиску при надмірному та регулярному споживанні.
-
Вживання соєвих продуктів не впливає на рівень будь-яких гормонів у чоловіків. Також не повідомлялося про негативний вплив на фертильність або сексуальне здоров'я.
-
Існують занепокоєння щодо можливого впливу сумішей на основі сої у немовлят, оскільки споживання ізофлавонів буде пропорційно набагато більшим, ніж у дорослих. Тому суміші на основі сої рекомендуються лише у виняткових випадках, для забезпечення адекватного харчування.
-
"Якщо ви приймаєте ліки для щитовидної залози, проконсультуйтеся з лікарем щодо споживання соєвих продуктів. - наголошує фахівець. - Шкідливого впливу на нормальну функцію щитовидної залози немає, але соя може перешкоджати засвоєнню препаратів для її лікування".
"Чимало соєвих напоїв є збагаченими, а при виборі соєвих десертів варто надавати перевагу продуктам з меншим вмістом цукру, - підсумовує спеціаліст. - Тофу має високий вміст білка, а смаку йому можна додати за допомогою спецій або соусу, пам’ятаючи про високий вміст солі в останньому".
- Чи можна їсти суші під час схуднення: дієтолог дала відповідь.