Щоб зберегти зір і не допустити появи небезпечних офтальмологічних захворювань, таких як катаракта або глаукома, важливо підтримувати здоров'я очей. У Центрі громадського здоров'я МОЗ України дали одинадцять корисних рекомендацій.
Читайте також: Офтальмолог розповіла, чому виникає глаукома і хто в групі ризику.
1. Регулярно перевіряйте гостроту зору
Багато хвороб очей ніяк не проявляють себе на перших стадіях. Тому дуже важливо регулярно відвідувати офтальмолога. Якщо помічаєте будь-які зміни в гостроті зору, запишіться на прийом до фахівця.
2. Контролюйте рівень цукру в крові
Несвоєчасне лікування цукрового діабету може спричинити ускладнення у вигляді діабетичної ретинопатії, глаукоми та катаракти, що ведуть до сліпоти.
3. Дізнайтесь історію здоров'я очей вашої родини
Деякі захворювання в офтальмології можуть бути спадковими. Дізнайтеся у своїх родичів, чи є у них хвороби очей.
4. Підтримуйте здорову масу тіла
Надмірна вага та ожиріння підвищують ризик розвитку цукрового діабету та інших захворювань, які можуть призвести до втрати зору. Підтримуйте здорову масу тіла, а якщо не виходить самостійно, зверніться по допомогу до фахівця.
5. Носіть захисні окуляри
При виконанні будівельних робіт, занять спортом або інших видів діяльності захищайте очі спеціальними окулярами. Більшість лінз захисних окулярів виготовлені з полікарбонату, який у 10 разів міцніший за інші пластикові. Придбати їх можна і в магазинах спортивних товарів.
6. Припиніть вживання тютюну та алкоголю
Куріння та алкоголь так само шкідливі для очей, як і для інших органів. Тютюн підвищує ризик розвитку вікової дегенерації жовтої плями, катаракти та пошкодження зорового нерва, які можуть призвести до сліпоти. А дим цигарок сприяє синдрому сухого ока. Алкоголь зневоднює організм, а його великі дози можуть суттєво погіршити зір.
7. Носіть сонцезахисні окуляри
Захищайте свої очі навіть у похмурі дні. Пам'ятайте, що ультрафіолет може сприяти розвитку катаракти та пошкодити рогівку ока.
Читайте також: Розмір має значення: які сонцезахисні окуляри найкращі для очей.
8. Давайте очам відпочити
Тривале сидіння за комп'ютером або "залипання" в гаджетах можуть стомити очі. Тому подаруйте очам відпочинок, роблячи перерву кожні 20 хвилин і переводячи погляд на віддалені до 20 метрів предмети протягом 20 секунд (так звана вправа "20-20-20").
9. Якщо ви носите контактні лінзи, запобігайте інфекціям очей
Перед використанням або зняттям контактних лінз завжди мийте руки. Обов'язково дезінфікуйте контактні лінзи та регулярно замінюйте їх.
10. Дотримуйтесь правил безпеки очей на робочому місці
Роботодавці мають забезпечити безпечні умови праці. Якщо під час вашої роботи потрібні захисні окуляри, напрацюйте звичку завжди носити їх і заохочуйте своїх колег робити те саме.
11. Вживайте здорову їжу
Для підтримки здоров'я очей вживайте не лише моркву, а й листову зелень (шпинат, латук, броколі), а також рибу з високим вмістом Омега-3 (лосось, тунець).
Дізнайтеся також, чи допомагає гімнастика для очей покращити зір.