Щоб зберегти здоров'я очей, потрібно правильно харчуватися, носити сонцезахисні окуляри, влаштовувати короткі перерви під час роботи за комп'ютером, відмовитися від куріння та проходити огляд у лікаря хоча б раз на два роки. А як щодо зарядки для очей, яку часто називають обов'язковою умовою гарного зору? Офтальмолог та популяризаторка доказової медицини Тетяна Баран розповіла, чому такі вправи не є ефективними.
"В Україні досі поширена думка, що завдяки певним вправам можна відновити зір. Навіть у поліклініках такі схеми висять на стендах, часто такі малюнки видають у кабінеті офтальмолога", - пише лікарка в Instagram.
За словами Тетяни Баран, така гімнастика не завдає жодної шкоди, але практичної користі не несе через особливості анатомії ока.
"Рух очей забезпечують окорухові м'язи, які розташовані зовні очі. Їхня функція - просто обертати очне яблуко на всі боки, - пояснює вона. - Людина виконує рух очима 2-3 рази на секунду, і за середньої тривалості дня це близько 120 тисяч разів. Якщо ви працюєте зосереджено, ділимо на два, це 60 тисяч рухів. Виконати 10 разів рухи вправо-вліво або намалювати знак нескінченності - просто безглуздо. Так, шкоди вони не несуть ніякої, якщо тільки не натискати на очні яблука".
Офтальмолог запевняє, що перфораційні окуляри теж нічого не тренують і не покращують. "Ви бачите в них краще лише тому, що дірочки виконують роль діафрагми, тобто працюють замість циліарного м'яза", - пише вона.
Фахівець стверджує, що тільки одна вправа допомагає впоратися зі втомою очей. Вона корисна для тих, хто працює з комп'ютером чи предметами на близькій відстані.
"Кожні 20 хвилин дивіться в далечінь через вікно, на відстань 6 метрів - протягом 20 секунд. Також зволожуйте очі, і ви відчуєте згодом зменшення втоми та дискомфорту", - пише лікар Баран.
- Читайте також, чому каламутніє кришталик ока і як правильно лікувати катаракту.
- Раніше лікар показала корисне відео, яке навчить правильно надягати контактні лінзи.