Всі ми неодноразово чули про важливість регулярного вологого прибирання у будинку, оскільки воно допомагає позбутися пилу та інших наслідків, пов'язаних із цим. Експерти платформи доказової інформації про здоров'я "Бережи себе" разом із мікробіологом Оленою Лівінською пояснили, у чому ж заключається небезпека пилу та про які прості правила гігієни слід пам'ятати.
Читайте також: Стерильність не потрібна: чому не варто часто використовувати засоби для дезінфекції.
"Пил - це дрібні тверді частки, що присутні в повітрі й можуть осідати під дією власної ваги на поверхнях. Водночас склад пилу може дуже відрізнятися", - йдеться у джерелі. У складі домашнього пилу є:
- бруд, який ми приносимо додому на взутті та одязі;
- рослинний пилок;
- сажа;
- волокна одягу та килимів;
- шерсть домашніх тварин;
- часточки нашого відмерлого епітелію.
У чому небезпека пилу?
Це серйозне навантаження на слизові оболонки дихальних шляхів людини. При вдиханні дихальній системі доводиться якось від нього очищуватися, і це стає причиною появи кашлю, чхання чи риніту.
Також пил викликає дискомфорт та спричиняє додаткове навантаження на імунну систему. В умовах забрудненого повітря зростає ймовірність виникнення респіраторних інфекцій, оскільки пилові часточки можуть містити у собі інфекційні збудники.
Якщо людина хворіє астмою, хронічною хворобою дихальних шляхів чи іншими подібними станами, то навіть невелика кількість пилу у повітрі може погіршити її симптоми. У майбутньому це може призвести до послаблення функцій легень та спричинити появу хронічного бронхіту чи серцевих захворювань.
Діти є вразливими до пилу, адже їхні дихальні шляхи значно вужчі і захисні механізми можуть працювати ще не так ефективно. До того ж, діти мають маленький зріст, а значить вдихають пил з поверхонь, які найближчі то підлоги.
"А от славнозвісна алергія на пил стосується насправді не пилу, а пилового кліща. Точніше - продуктів його життєдіяльності, - також пояснюють фахівці. - Пилові кліщі - це маленькі (0,2–0,3 мм) непомітні павукоподібні, що часто живуть у домашньому пилі та живляться нашим відмерлим епітелієм. Постільна білизна, м’які меблі та килимове покриття - популярні місця, де водяться пилові кліщі".
Алергія на пилового кліща може проявлятися такими симптомами:
- чхання;
- кашель;
- нежить;
- закладеність носа;
- відчуття подразнення - у піднебінні, горлі, носі чи очах.
Читайте на тему: Як уникнути поширення інфекційних хвороб: важливі поради.
Як боротися з пилом та пиловими кліщами?
- регулярно робити вологе прибирання;
- прибрати зайві речі, на яких може збиратися пил;
- створювати інтер'єр без використання килимів та гардин. Натомість використовувати матеріали, які легко очищуються;
- у разі наявності проявів алергії використовувати маску під час прибирання;
- прати постійно білизну у гарячій воді (понад 50°) щотижня;
- обирати ковдри та подушки з гіпоалергенних матеріалів;
- звертати увагу на вологість: ідеальною вважається 40-50 %.
Вітрянка особливо небезпечна для дорослих: які ускладнення можуть бути.