Найчастіше люди хвилюються через набір ваги, аніж через її втрату. Однак необґрунтоване схуднення може бути тривожним симптомом. Платформа доказової інформації про здоров'я "Бережи себе" назвала потенційні причини різкого схуднення та розповіла, у яких випадках варто обов'язково йти до лікаря.
"Якщо ми здорові, то худнемо через те, що споживаємо менше енергії, ніж витрачаємо. Однак іноді втрата ваги відбувається без (очевидної) причини. І цьому не варто радіти. Це може статися через чинники як фізичні, так і психологічні", – пояснили експерти.
Гострий стрес
Ні для кого не секрет, що стрес впливає на наш стан, як фізичний, так і психологічний. Коли організм відчуває небезпеку (а стрес розцінюється саме так), включаються механізми типу "бий або біжи" - і тоді точно не до їжі. Тому людина втрачає апетит.
Депресивні та тривожні розлади
У людей, які зіткнулися з депресією, часто спостерігається підвищена тривожність, яка може супроводжуватись такими симптомами, як нудота, діарея, біль у животі тощо. Все це призводить до зниження апетиту. А іноді, через почуття самотності та розпачу, людина взагалі забуває поїсти. Знижувати апетит можуть деякі антидепресанти, тому люди з депресією можуть споживати менше їжі.
Цукровий діабет
У багатьох діабет асоціюється, насамперед, із набором ваги. Однак часто одним із ключових симптомів діабету, особливо першого типу, є втрата кілограмів. Справа в тому, що через нестачу інсуліну організм недоотримує достатню кількість глюкози, яка є основним джерелом енергії. Тому організм змушений брати енергію із внутрішніх "джерел" - м'язів та запасів жиру. Як наслідок – людина різко худне.
Читайте також: Лікар пояснила, чому вага коливається під час схуднення.
Розлади щитовидної залози
Надмірна активність щитовидної залози або гіпертиреоз – ще одна потенційна причина різкого схуднення. Цей стан може бути дзвіночком щодо розвитку різних захворювань, наприклад, хвороби Грейвса - аутоімунне захворювання, під час якого імунна система людини атакує власну щитовидну залозу. Внаслідок цього заліза виділяє більше гормонів, ніж потрібно. З метою швидше нормалізувати кількість гормонів, організм прискорює загальний метаболізм.
Проблеми із травною системою
Ще одна можлива причина – синдром роздратованого кишківника. Це стан, коли людина страждає на закрепи або діареї. Цей синдром може спричинити зниження апетиту та вплинути на засвоєння поживних речовин. Також причиною різкого схуднення може стати целіакія – хвороба, під час якої імунна система атакує власні тканини, коли людина споживає глютен. Це призводить до пошкодження кишківника та поганого засвоєння речовин, через що людина втрачає вагу.
Онкологічне захворювання
Привести до різкого схуднення може як сама онкологічна хвороба, так і лікування раку. Вага знижується через втрату апетиту або неможливості нормально засвоювати їжу.
Якщо ви помітили, що протягом року ваша вага зменшилася на 5% або більше, але ви не докладали зусиль для цього - це привід звернутися до лікаря. Особливо якщо втрата ваги супроводжується втомою, пригніченим станом, болями у животі, нудотою тощо.
Дізнайтеся також, як гормони впливають на вагу і чи винні вони в кількох зайвих кілограмах.