Баклажани – одні з найпопулярніших сезонних овочів вересня. Їх використовують для приготування різних закусок, а також консервують на зиму. Дієтолог Олег Швець на своїй сторінці у Facebook розповів, чому корисно їсти баклажани, а коли їхнє вживання може нашкодити.
Читайте також: Найпростіший рецепт консервації баклажанів: як закрити смачну овочеву ікру.
Користь баклажанів
За словами фахівця, м'ясиста внутрішня частина баклажанів робить їх дуже ситними, через що вони можуть стати гарним замінником м'яса. У 100 г баклажанів міститься 25 калорій, 1 г білка, 6 г вуглеводів та 3 г клітковини. Овочі містять важливі для збалансованої дієти вітаміни та мікроелементи - фолієву кислоту, вітамін А, вітамін С, вітамін К, калій, фосфор, магній, кальцій та залізо.
Ще в давнину народні лікарі використовували баклажани для лікування діабету та астми, але сьогодні вчені знають, що корисними ці овочі роблять антиоксиданти та вітаміни А і С.
"Вони захищають клітини від пошкоджень та покращують імунний захист. У них також багато природних рослинних хімічних речовин поліфенолів, які допомагають клітинам краще переробляти цукор", - пояснює Швець.
Читайте також: Що таке глютен і чи потрібно всім переходити на безглютенову дієту.
Деякі експерименти на клітинах показали здатність баклажанів протистояти пошкодженням ДНК, які провокують рак, але на людях відповідні висновки поки що не підтверджувалися.
Шкода баклажанів
Характерна гіркота баклажанів викликана наявністю в них соланіну. У мережі можна знайти інформацію, що ця хімічна речовина посилює запалення та погіршує перебіг артриту. За словами дієтолога, переконливих доказів цьому немає, але якщо самопочуття погіршується після вживання баклажанів, краще відмовитися від них.
У поодиноких випадках може виникнути алергія на баклажани, яка проявляється висипом, набряком обличчя, свербінням, кропив'янкою, захриплістю голосу.
Читайте також: Здорові перекуси та вода замість інших напоїв: яким має бути харчування школяра.
Як краще готувати баклажани
Олег Швець пише, що прибрати гіркоту з баклажанів перед приготуванням можна за допомогою солі. Розріжте овоч, посипте його сіллю і залиште на півгодини, після чого промийте під проточною водою і просушіть. У такий спосіб смак баклажанів покращиться, а під час приготування вони не поглинатимуть забагато олії.
Найкорисніші способи приготування баклажанів - запікання, приготування на пару або тушкування. "Обсмажування в олії додає їм калорій і жиру, - попереджає лікар. - Не ріжте баклажани, якщо не збираєтеся їх відразу готувати. Ці овочі швидко псуються".
Термін зберігання баклажанів у холодильнику – 1 тиждень. Якщо овочі стали коричневими всередині, вони, ймовірно, зіпсувалися, і їсти їх не слід.