RU  UA

Субота, 18 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.05
Здоров'я

Що не можна говорити військовим, які повернулися з фронту: поради психологів

Кожна українська родина, чиї родичі та друзі служать у лавах ЗСУ, готується до зустрічі своїх захисників з фронту. Щоби зробити повернення військових у цивільне життя комфортним, важливо дотримуватися правил спілкування. Психологи Тетяна Сіренко та Наталія Зарецька дали поради, які допоможуть вам підібрати правильні слова.

Читайте також: Психолог розповів, що не варто питати у військових, які були в полоні.

"Важливо пам’ятати, що тепер ваші рідні чи товариші мають особливий досвід. А фізіологічний стан, в якому вони перебували, відрізнявся від того, в якому ми звикли жити щодня. Фактично людина тривалий час була на межі життя і смерті, а це вплинуло на її свідомість і на те, яким вона бачить світ довкола. Знадобиться певний час, аби минули надмірне збудження, тривожність та підсвідоме очікування небезпеки", - розповіли експертки для Всеукраїнської програми ментального здоров'я з ініціативи Олени Зеленської.

Фото: Getty Images

Як спілкуватися з військовим після повернення з фронту

  1. Подбайте про почуття безпеки навколо людини. Адже психіці потрібно більше часу, ніж тілу, щоби повернутися до звичного життя.
  2. Не створюйте додаткових провокацій та не робіть сюрпризів.
  3. Не ставте тригерних запитань на кшталт: "Що ти відчував, коли вбивав?".

Також психологи нагадують, що сум, туга, лють, агресія, які можуть вириватися назовні вдома, адресовані не вам. Так проявляється не до кінця пережита ненависть до ворога, тривалий стрес та втома. У таких випадках згадайте про 3 правила спілкування:

  • не жаліти;
  • поважати;
  • підтримувати.

Що не можна говорити військовим, які повернулися з фронту

"Навіщо ти туди поїхав/ла?", "Ми тебе туди не посилали", - найболючіші фрази для захисників та захисниць.

Психологи наголошують, що не варто їх говорити ані вголос, ані подумки, адже іноді ми "мовчимо" дуже виразно.

"Якщо ви не можете змиритися з тим, що близька людина на війні, або вам важко підібрати правильні слова для спілкування, зверніться до психолога. Фахівець допоможе розібратися, звідки береться внутрішня незгода і підкаже, як не зробити боляче", - радить експерти.

Раніше експерти розповіли, як правильно спілкуватися з рідними у війську, щоб зберегти гарні стосунки.

Цікаві новини для вас:

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я