Сьогодні майже в кожній українській родині є близькі люди, які служать у лавах ЗСУ. Для військових важливе розуміння, що на них чекають, що їхній ризик життям заради свободи країни усвідомлений тими, хто перебуває в тилу. Часто люди припускаються помилок у спілкуванні з рідними захисниками, навіть цього не підозрюючи. Експерти Центру громадського здоров'я МОЗ України розповіли, як правильно спілкуватися з родичами та друзями на фронті, щоб зберегти гарні стосунки.
У ЦГЗ нагадали, що сумний голос та скарги на втому ніяк не підтримають і не допоможуть військовому. Насамперед варто привести до ладу свій емоційний стан і навчитися опановувати свої емоції.
"Якщо ви відчуваєте тривогу, згадайте про те, що вас підтримує, про віру в кохання, в свого воїна, в перемогу, в майбутнє. Саме в те, що є вашим натхненням та підтримкою. Адже ваш власний приклад психічної рівноваги стане запорукою його чи її спокою під час спілкування", - наголосили експерти.
Читайте на тему: Психолог розповів, що не варто питати у військових, які були в полоні.
Що важливо пам'ятати, коли ви говорите з військовими?
- Мрійте про майбутнє. Це зафіксує вашу віру у перемогу та воїна, а отже підсвідомо нагадає військовому/військовій, що його/її служба потрібна.
- Розповідайте про своє життя. Так, якби ви говорили зі своїми друзями. Про позитивні моменти чи події, про те, що вдається.
- Якщо ви хочете поговорити про те, що сумуєте або хочете побачитися, згадайте спершу про свій стан, повертайтеся до впевненості. Лише тоді розповідаєте про те, що чекаєте, сумуєте, плануєте зустріч. Для прикладу, якщо ви прогулялися місцями, де колись були разом, чи завітали до кав’ярні, де разом пили каву, буде доречним про це сказати при розмові і домовитися повторити прогулянку після завершення війни.
- Поділіться своїми досягненнями з подолання тривоги чи надмірного хвилювання, про те, як вдається опановувати емоції. Як пізнаєте себе в цей нелегкий час, що для цього робите, що підтримує особисто вас.
- Не забувайте дати висловитися військовому/військовій. Завжди можна запитати, чи хоче він або вона щось розповісти, чи про що йому/їй цікаво дізнатися від вас. Також можна поцікавитися, як саме ви можете її/його підтримати.
У Центрі громадського здоров'я наголосили, що при спілкуванні з військовими потрібно пам'ятати, що перед вами та сама людина, що й була у мирному житті. Зі своїм характером, потребами та емоціями. Також важливо пам'ятати про особистий простір, якщо людина не просить допомоги чи поради, не варто нав'язувати свою думку.
"Військовим складно пояснити свій досвід цивільним, оскільки якщо людина не проживає це особисто, то розповісти, передавши всі свої почуття неможливо. Тому ставтеся з розумінням до ситуації та пам’ятайте, інколи просто вислухати - це потрібно та важливо", – резюмували експерти.
Раніше психологи розповіли, як відновитися після емоційного вигоряння.