Повномасштабне вторгнення Росії в Україну кардинально змінило життя українців. Страшні події, які відбуваються останні п'ять місяців, вплинули на всі сфери життя людей, у тому числі стосунки. Багато чоловіків приєдналися до лав ЗСУ і, звичайно, це не могло не позначитися на атмосфері у сім'ї. Понад 70% пар, де партнер перебуває в зоні бойових дій, розлучаються під час несення служби або протягом року після її закінчення. Психолог Вікторія Шкрябун розповіла, чому так відбувається та як зберегти шлюб під час війни.
Чому пари розлучаються під час війни?
"Перш за все через нерозуміння того, що відбувається з кожним із партнерів, - пояснює лікар в Instagram. - Для того щоб адаптуватись в новій структурі, колективі, умовах, необхідний неабиякий ресурс! Долучимо до цієї адаптації кризовий стан, бо людина розуміє що вона прийшла не гратись, а боронити власну країну, вбивати ворога якщо хочете. Тож коли чоловік чи жінка потрапляє в армію, їм необхідно в дякому сенсі сепаруватись від сім’ї, дружини/чоловіка, дітей, минулого життя. Для того, щоб налагодити нові зв’язки. Це не означає що сім’я стає неважливою, це означає, що сім’ї неможливо приділяти таку кількість уваги і часу як раніше не лише поведінково, а й емоційно".
У своєму дописі психолог підкреслює, що військових вчать вимикати емоції, і це добре, якщо вчать. Іноді це автоматичний процес, необхідний для збереження психіки. Адже щодня вони стикаються із втратою побратимів, напруженими та стресовими обставинами, загрозою власному життю. Все це спричиняє відстороненість і більшу замкнутість. Досить часто чоловіки не можуть розповідати дружинам про те, що відбувається.
Але як при цьому почувається партнер/партнерка, який залишився чекати в тилу?
"Проте жінки/чоловіки які чекають, теж перебувають в "не солодких обставинах". Все побутове життя лягає на плечі того хто чекає, обов’язки та проблеми. Відповідальність за дітей, батьків, бізнес, тощо. Додаймо до цього тривогу втратити. І ми отримуємо досить напружений психоемоційний стан. Тож контакт стає нестабільним. Починаються сварки, образи, які розхитують його ще більше", - зазначає фахівець.
Що ж робити?
- Важливо зрозуміти, що саме відбувається як з вами, так із партнером. Це дозволить зупинити помилкову інтерпретацію дій партнера.
- Парі потрібно вигадати так звані ритуали єднання. Це може бути будь-що, але те, що ви будете робити разом.
- Психотерапія. Наразі досить велика кількість організацій, які надають безкоштовну психологічну допомогу військовослужбовцям та членам їхніх сімей. І це справді важливо, коли партнери не можуть дійти спільного розуміння.
- Дізнайтеся також, як навчитися відстоювати особисті кордони. Психолог дала кілька важливих порад.
- Раніше психолог розповіла, як впоратися з агресією та гнівом під час війни.