Особисті кордони є важливими при побудові стосунків з оточуючими. Вони визначають допустиму й недопустиму поведінку, нашу реакцію на неї та наслідки таких дій. Лікар-психотерапевт Ангеліна Левицька розповіла, що такі кордони формуються на основі нашого минулого досвіду, а також світогляду та цінностей, які мають значення для нас сьогодні.
"Особисті кордони – це нікому невидимі парканчики, які є у нашій психіці. Вони відокремлюють нас, наші звички, прагнення, вчинки, думки від зовнішнього світу", - пояснює експертка у своєму блозі в Instagram.
За словами спеціалістки, кожна людина реагує по-різному, залежно від того, який тип кордонів має: жорсткі (надто закриті), розмиті (надто відкриті), здорові/гнучкі (не є ні надто закритими, ні надто відкритими). Людина може мати різні типи кордонів, залежно від того, в яких обставинах вона знаходиться (наприклад, здорові - на роботі, розмиті - в романтичних стосунках та поєднання всіх трьох типів у сім’ї).
Як зрозуміти що ваші кордони порушують?
- вас хтось ображає, а ви про це мовчите;
- віддаєте забагато свого особистого часу іншим;
- у вас є відчуття, що вам потрібно заслужити повагу та любов до себе;
- почуваєтеся винними, якщо поруч із вами є хтось, хто здається вам нещасливим;
- ви часто кажете: так", при цьому відчуваючи бажання відмовити;
- постійно почуваєтеся жертвою;
- вам здається, що оточуючі вас використовують, а вам складно протистояти цьому;
- вас дуже хвилює думка інших людей;
- вам важко сказати "Ні".
Навіщо захищати особисті кордони?
Здатність чітко бачити свої кордони тісно пов’язана з нашою власною самооцінкою, яка не залежить від думки і оцінок оточуючих. Часто, коли кордони сильно розмиті або збудовані неправильно, люди відчувають біль і розчарування від відносин, стають жертвами маніпуляцій, психічний стан яких порушується та призводить до виникнення депресіії та апатії.
Як навчитися відстоювати особисті кордони?
Раніше психолог розповіла, як стрес впливає на організм.