Через війну, яка триває в Україні вже третій місяць, багато людей живуть у стані стресу, симптоми якого з кожним днем стають все менш помітними. Однак із стресом можна і потрібно боротися, бо він має прямий вплив не лише на наше емоційне та психічне здоров'я, а й позначається на фізичному рівні. Психолог Галина Волошина розповіла, як стрес проявляється у нашому організмі, до яких небажаних наслідків може призвести та як його уникнути.
"Стрес – це захисна реакція нашого організму на зовнішні подразники. На жаль, зараз стресові ситуації для українців є певною "нормою". Стрес впливає на емоції, настрій та поведінку. Проте, не слід забувати, що він може серйозно впливати і на людський організм", - пояснює експертка в рамках проекту "Психологічна підтримка".
Як стрес впливає на організм?
Центральна нервова й ендокринна системи. Під впливом хронічного стресу ЦНС стає вразливою, що може призвести до змін у поведінці, стати причиною переїдання, недоїдання, зловживання алкоголем, наркотиками або до соціальної абстиненції.
Респіраторна та серцево-судинна системи. При стресі у людини може прискорюватись дихання, а це може завдавати певні труднощі, якщо особа має такі проблеми, як астма чи емфізема. Серце у стані стресу також працює швидше. Судини стискаються і спрямовують більше кисню у м’язи задля забезпечення сили для термінової реакції. Це сприяє підвищенню кров’яного тиску. А постійна гіпертонія своєю чергою посилює ризик інсульту й серцевого нападу.
М’язова система. При хронічному стресі м’язи можуть перебувати в постійній напрузі, а це призводить до больових відчуттів по всьому тілу.
Травна система. Стрес, в тому числі хронічний, впливає на те, як їжа транспортується травною системою. Залежно від особливостей організму наслідками бувають діарея, закрепи, нудота, блювота і болі в животі.
Імунна система. Гормони стресу роблять імунну систему вразливішою до вірусних захворювань, а це може збільшувати час, необхідний організму для відновлення після хвороби або травми.
Репродуктивна система. Від регулярного емоційного виснаження під впливом стресу у чоловіків може зменшуватись рівень тестостерону (в окремих випадках може навіть призвести до імпотенції); у жінок може бути нерегулярна менструація та посилитись больові відчуття.
Як цього уникнути?
- фізичні навантаження (можна і легеньку зарядку вранці);
- спілкування з друзями та рідними;
- малювання або будь-яка інша діяльність, що приносить задоволення (може бути і просте прослуховування улюбленої музики);
- плануйте свій день та дотримуйтесь своїх звичайних рутинних справ;
- намагайтесь нормалізувати свій сон.
- Також почитайте про те, як вийти зі ступору та налагодити життя під час війни.