Напередодні річниці повномасштабного вторгнення РФ багато українців згадують пережите за рік, відчувають тривогу та інші важкі емоції. Психолог Олександр Конєв розповів проекту "Сміливість", як допомогти собі у цей непростий період.
"Синдромом річниці" або ретравматизацією називають повторне переживання травматичного досвіду, яке може бути як свідомим, так і неусвідомленим. Найчастіше такий стрес не триває довго і завершується поверненням до нормального життя. Але якщо людина його не перериває, є ризик розвитку хронічного стану – посттравматичного стресового розладу.
Способи самодопомоги, які допоможуть впоратися з переживаннями – усвідомленість, радість та планування.
1. Усвідомленість
Олександр Конєв радить бути уважними до своїх думок і почуттів. Така усвідомленіть без заперечення переживань допоможе виробити психологічну стійкість. Замість того, щоб наново переживати весь болісний досвід, можна запитати себе: "Що хорошого зі мною відбувається?"
Читайте також: Техніки самодопомоги при стресі, яким слід приділяти кілька хвилин щодня.
2. Дозвіл на радість
Повторне переживання минулого заважає людині прийняти реальність, у якій вона живе, ставить життя на паузу. Корисно робити щось радісне, відзначати важливі події і робити все, що сприяє щасливому майбутньому.
3. Планування
Рік війни показав українцям, що будь-які плани можуть бути зруйновані за лічені секунди. Проте слід ставити цілі та завдання - навіть невеликі та короткострокові.
"Продовжуйте робити рутинні справи, це дасть почуття контролю. Подумайте, що в зоні вашого контролю: відкласти кошти, підготувати тривожну валізку і т.д.", - радить психолог.
- Раніше психолог розповіла, як зберегти самовладання під час ракетних атак.
- Дізнайтеся також, як підтримувати дитину у складних обставинах війни.