10-11 жовтня Росія завдала масових ракетних ударів по Україні, і з того часу повітряні тривоги та атаки почастішали. Залишатися повністю спокійним у такій обстановці – непосильне завдання, але є кілька прийомів, які допоможуть зберегти витримку та самовладання. Військовий психолог Наталія Зарецька випустила корисну інструкцію для українців. Її поради МОЗ України опублікувало у своєму Telegram-каналі.
Будьте готові вчасно реагувати на загрозу
Війна триває, тому обстріли можуть повторюватися. Потужність та регулярність атак може бути різною, але важливо бути готовим без паніки та вчасно реагувати на погрози.
Зберіть тривожну валізу
Почувши сигнал тривоги, обов'язково йдіть в укриття. Тривожні валізи завжди повинні бути напоготові – у кожного члена сім'ї свій. Регулярно їх перевіряйте та поповнюйте.
Завчасно вивчіть маршрут до безпечного місця. Якщо ви йдете в гості або нове місце, перевірте карту укриттів і дізнайтеся, куди ви зможете сховатися у разі атаки.
Що має бути у тривожній валізі – список речей.
Не блокуйте свої емоції
Дозвольте собі відчувати та виявляти справжні, а не спровоковані зовні емоції. Стримуючи їх, ви заважаєте виконувати функцію розвантаження психіки. Пам'ятайте, що людина може залишатися спокійною навіть в епіцентрі критичних подій.
Прийміть, що страх – це нормально
Він сповіщає про загрозу. Не бійтеся злякатися, але пам'ятайте, що страх має працювати на вас, а не ви на нього.
Живіть активно, не відкладайте життя потім
Коли життя з мирного перетворюється на військове, воно не зникає. Потрібно продовжувати жити, піклуватися одне про одного - у кожний момент життя і там, де ви зараз.
Як впоратися з синдромом відкладеного життя під час війни.
Ставтеся до випробувань як до досвіду
Зараз у нас є можливість проявляти нові якості, набувати нового цінного досвіду. Випробування дають шанс для внутрішнього зростання і створюють умови для зростання нації.
- Читайте також, що робити зі страхом ядерної війни, який також називають атомофобією.
- Раніше ми розповідали, як здобути внутрішню опору та впевненість у своєму завтра. Скористайтеся рекомендаціями гештальт-терапевта.