Через війну в Україні, яка триває вже 51 день, багато людей перестали жити повноцінним життям: будувати плани, виконувати свої маленькі бажання та потреби, нормально спати та їсти. Психотерапевт Ангеліна Левицька розповіла, що за цим усім може ховатися так званий "синдром відкладеного життя".
На своїй сторінці в Instagram фахівець пояснила, що наразі люди поділилися на три категорії: "Перша - люди з ресурсною психікою без комплексних травм. Вони мають сили продовжити життя навіть попри війну. Друга - ті, хто затримався в проміжній фазі. Вони ніби хочуть продовжувати життя, але щось постійно їх зупиняє та повертає на декілька кроків назад. Їм також притаманне сильне почуття провини. Третя - люди, які залишилися в тому стані, що й у перший день війни. Зазвичай саме вони агресивно реагують на бажання інших жити далі. Вони не сплять, не їдять, постійно читають новини та забороняють собі будь-які задоволення".
Люди, які планують жити лише після війни, мають синдром відкладеного життя - психологічний феномен, за яким людина постійно переживає за минуле чи майбутнє. Вона не може жити у проміжку тут і зараз. Людина, яка чекає на закінчення війни, переживає за майбутнє, що не має конкретного терміну настання.
Часто підґрунтя такої поведінки – дитинство. Пам’ятаєте батьківські обіцянки про те, що все хороше настане, коли ми зробимо уроки, вступимо до університету, знайдемо роботу, вийдемо заміж? Вони хотіли мотивувати нас на організацію власного життя, а вийшло, що розвинули звичку чекати: "на щось краще, що буде колись".
Людина, яка не вміє відчувати щастя "в моменті" зазнала дефіциту в дитинстві, коли батьки не закріпили цю якість. Зате, навчили: "терпіти", "боротися", "догоджати", щоб стати "справжньою людиною" і "прожити гідне життя". "Ось така людина з такими дитячими патернами і терпить весь час до "понеділка", "наступної зарплати", "відпустки" та до чого завгодно, переконуючи себе, що варто трохи зачекати і тоді "Я стану щаслива", - каже психотерапевт.
Щоб зрозуміти, чи є у вас синдром відкладеного життя, дайте відповідь на наступні питання:
- Чи живете ви в передчутті чогось: кінця війни, робочого дня, вихідних?
- Ви не відчуваєте зараз себе щасливим? У вас немає цілі та мотивації на майбутнє?
- Ви не задоволені власним життям?
- Чи порівнюєте ви своє життя з життями інших людей?
- Чи сприймаєте ви своє справжнє виключно як перехідний період до чогось більш значущого?
- Чи не шукаєте ви відмовки, щоб не робити бажане вже тут і зараз?
- Чи є вас тяга до жорсткої економії і накопичення заощаджень?
- Чи часто ви пригнічуєте емоції, пов’язані з цим, тим самим забороняючи собі бути щасливим?
Експертка пояснює, що якщо на більшість питань ви відповіли "так", то варто задуматися про те, чи не проходить ваше життя в очікуванні чогось і чи не страждаєте ви симптомом відкладеного життя?
- Також дізнайтесь, що таке синдром втоми від війни та як з ним впоратися.