Недостатня кількість одного чи кількох вітамінів може призвести до порушення нормального функціонування організму та спричинити таке явище, як авітаміноз. І зумовлений цей стан передусім незбалансованим харчуванням. Тому важливо регулярно вживати продукти, які покриють потреби у вітамінах незалежно від сезону та фінансових можливостей. Фахівці з платформи доказової інформації про здоров'я "Бережи себе" розповіли, які вітаміни потрібні зимою та в яких продуктах їх шукати.
В яких продуктах брати вітаміни взимку?
- буряк;
- морква;
- яблука;
- цибуля;
- квашена капуста/огірки;
- лимони та інші.
У цьому невеликому переліку продуктів містяться:
- вітамін С;
- вітамін А;
- магній;
- калій;
- Омега-3;
- вітаміни групи B тощо.
За словами фахівців, бувають стани, які не можна просто так "заїсти". І тоді може знадобитись корегування раціону або медичні препарати, потребу в яких і дозування має визначити виключно лікар. Одне з таких захворювань - анемія.
Читайте також: Як потрібно харчуватися для гарного імунітету: поради лікаря.
Анемія
Це стан, коли бракує червоних кров’яних тілець, які доставляють кисень до всіх тканин організму. Частою причиною хвороби є брак вітаміну В12 та фолієвої кислоти. Таке трапляється через особливості раціону або якщо організм через якісь причини не засвоює ці речовини.
Нестача вітаміну D
Досить поширена проблема, особливо в зимово-осінній період. Загалом рекомендується приймати хоча б 400 – 800 МО одиниць вітаміну D з жовтня по квітень. Іноді може знадобитись і більша доза, однак краще це питання обговорити із фахівцем.
Хто в зоні ризику у разі дефіциту вітаміну D?
- вегани;
- люди, які довго перебувають у приміщенні (наприклад, люди старшого віку, ув’язнені, люди, які вимушені бути постійно в укриттях через війну і т.п.)
- люди 65+ та діти до 5 років.
Читайте на тему: Авокадо, кіноа, спіруліна: дієтолог розповіла про реальну користь суперфудів.
Вагітність
Експерти пояснюють, що якщо ви чекаєте на дитину й перебуваєте в першому триместрі вагітності або плануєте дитину, вам варто пити фолієву кислоту. Це допоможе знизити ризики неврологічних проблем у майбутньої дитини. Центр з контролю та профілактики захворювань США (CDC) радить приймати 400 мкг фолієвої кислоти всім жінкам репродуктивного віку щодня, а також споживати їжу, у складі якої є фолієва кислота.
Це можуть бути:
- боби;
- броколі;
- соняшникове насіння;
- яйця;
- арахіс тощо.
Передменструальний синдром
Окремі дослідження демонструють, що іноді харчові добавки, зокрема магній та B6 можуть дещо пом’якшити прояви передменструального синдрому. А саме: тривожність, чутливість грудей, депресивні прояви та затримка води в організмі. Проте вживання харчових добавок обов’язково треба узгоджувати з вашим гінекологом/инею та ні в якому разі не займатись самолікуванням.
"Це лише короткий перелік випадків, коли вітаміни в пігулках можуть бути виправдані. Як бачите, ці стани не залежать від сезону. Біодобавки бувають доволі дорогими й не завжди корисними, тому дешевше та ефективніше буде підкоригувати власний раціон", - також йдеться в джерелі.
- Раніше лікар розповіла, які вітаміни не поєднуються між собою.
- Також дізнайтесь, як покращити харчові звички і зробити їх здоровими.