RU  UA

Субота, 18 січня
  • НБУ:USD 42.05
  • НБУ:EUR 43.10
НБУ:USD  42.05
Здоров'я

Психологи пояснили різницю між осінньою депресією і поганим настроєм

Всі ми неодноразово чули слова "осіння депресія", і нам здавалося, що ми розуміємо, про що йде мова. Однак цей стан можна помилково сплутати з просто поганим настроєм. Експерти з центру психології та розвитку "Київський дворик" розповіли, як відрізнити ці два поняття та як зрозуміти, що без допомоги не обійтись.

"Ви помічали, наскільки сильно псується настрій, коли зникає сонце та падає температура? Абсолютна більшість людей скаржиться на пригнічений стан, погану працездатність та сонливість, але помилково називає це "осінньою або зимовою депресією". Втім, сезонний афективний розлад - це цілком реальна проблема, але вона сильно відрізняється від просто поганого настрою", - пояснюють фахівці у Instagram.

Читайте також: Депресія та перевтома: психолог пояснила різницю.

Фото: Getty Images

Чому восени такий поганий настрій?

За словами спеціалістів, кількість сонячного світла та довжина світлового дня дійсно дуже сильно впливають на наш організм. Здебільшого, справа в гормоні мелатоніні, який часто називають гормоном сну. Мелатонін виробляється в головному мозку за циркадними (добовими) ритмами: пік синтезу припадає на ніч, а протягом дня він поступово знижується. Організм виробляє гормон автоматично, коли отримує сигнал, що навколо темно. Мелатонін поступово гальмує нервову систему і блокує дофамін, який відповідає за відчуття бадьорості і гарний настрій. Фахівці підсумовують: втома та легка апатія - цілком здорове явище, яке можна усунути за допомогою достатньої кількості вітамінів та світла.

Фото: Getty Images

Сезонний афективний розлад

Зовсім інша річ - сезонний афективний розлад (САР). Він характеризується не просто поганим настроєм, а повноцінними депресивними епізодами, які майже за розкладом з'являються взимку та іноді влітку. Серед симптомів: тривала пригніченість, сильна втома, надлишок сну, переїдання, збільшення ваги та зниження лібідо.

Читайте на тему: Як розпізнати приховану депресію: лікарка назвала неочевидні ознаки.

Експерти розповідают, що люди з діагностованою депресію можуть скаржитись на погіршення стану. У такій ситуації може допомогти вчасне діагностування, медикаментозне втручання та психотерапія.

За даними фінської дослідниці Пауліни Гілтунен поширеність САР сягає від 1 до 10 відсотків і є більш характерною для жінок, а найуразливіший вік - 15-55 років.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я