Практично кожен із нас хоч раз у житті відчував хронічну втому та біль у тій чи іншій групі м'язів. Одним із захворювань, для якого характерні ці симптоми, є фіброміалгія (ФМ). Ревматолог Катерина Заїчко для платформи доказової інформації про здоров'я "Бережи себе" розповіла, що потрібно знати про виникнення та лікування цієї загадкової хвороби.
"Фіброміалгія - це розлад, що характеризується поширеним м'язово-скелетним болем і супроводжується перевтомою, порушеннями сну, пам'яті та настрою", - пояснила лікар.
Симптоматика може тривати місяцями і роками. Оскільки біль не супроводжується специфічними змінами в організмі, діагностувати фіброміалгію іноді дуже складно.
Симптоми фіброміалгії:
- поширений біль у м'язах понад три місяці;
- виражена загальна втома;
- головний біль;
- забудькуватість;
- запаморочення.
Як і чому розвивається фіброміалгія?
По суті, фіброміалгія - захворювання центральної нервової системи, хоча вторинні фактори, такі як інфекція або сильний стрес, можуть спровокувати або включити центральні механізми.
Це захворювання найчастіше зустрічається у жінок. Серед основних факторів ризику – генетична схильність, стрес, аутоімунні хвороби, як ревматоїдний артрит, анкілозивний спондиліт, псоріатичний артрит тощо.
Читайте також: Чому болять суглоби і при яких симптомах слід звернутися до лікаря.
Як лікувати фіброміалгію?
Вкрай важливо діагностувати хворобу вчасно. При першій підозрі або болю незрозумілої природи, не відкладайте візит до лікаря.
Існують два підходи до лікування ФМ:
1. Без використання препаратів – масаж, йога, плавання, пілатес, когнітивно-поведінкова терапія.
2. Медикаментозна терапія. Конкретні ліки можуть призначити виключно професійний лікар. Звичайні нестероїдні протизапальні препарати не завжди ефективні. Адже при ФМ - інший механізм виникнення болю.
Часто ефективним є поєднання методів. Не менш важливо пам'ятати, що ФМ може виникати на фоні ревматологічної хвороби, яку теж слід лікувати.
Дізнайтеся також, чому хрустить шия і чи варто звертатися до лікаря з цією скаргою.