Ви могли помічати, що з настанням осені частіше проявляються загострення шлунково-кишкового тракту і саме травлення в цілому погіршується. Про те, які причини можуть до цього призводити та що робити у разі виникнення подібної проблеми, детально розповіла лікар-гастроентеролог Євгенія Белінська.
Євгенія Белінська
Чому восени часто трапляються загострення хронічних патологій ШКТ?
"Світловий день скорочується, настрій погіршується, ви в стані стресу. І тут вже реалізується вплив адреналіну, норадреналіну та кортизолу на ШКТ, а також збільшується вживання кави, шоколаду та цигарок, яке також має певні наслідки", - пояснює експертка на своїй сторінці в Instagram.
Серед інших причин:
- Змінюється харчування. Сезон свіжих фруктів та овочів проходить, і це позначається на травній системі.
- Восени збільшується захворюваність на ГРВІ. "Частіше пацієнти вживають НПЗП (парацетамол, німесулід, Ібупрофен), які в свою чергу пригнічують циклооксигеназу, що призводить до зниження синтезу простагландинів та зменшення захисту слизової ШКТ", - наголошує спеціалістка.
Читайте також: Як налагодити харчування під час війни: лікар дала прості поради.
Чи потрібно у разі відсутності скарг приймати інгібітори протонової помпи (Омепразол, пантопразол тощо), H2-гістаміноблокатори (ранітидин, фамотидин) та антациди (Ренні, Гавіскон, Маалокс тощо)?
"Ні, ми не призначаємо ці препарати для профілактики сезонних зогострень, лише для лікування, - зазначає фахівець. - Є окремі групи пацієнтів, де показаний додатковий прийом цих груп препаратів для запобігання ерозивно-виразкових уражень ШКТ на тлі застосування інших медикаментів, але це окремі пацієнти. Всім іншим достатньо збалансовано та регулярно харчуватись".
- Раніше Белінська розповіла, які продукти провокують здуття.
- Також гастроентеролог назвала п'ять основних принципів здорового харчування.