Залізо є незамінним для організму мікроелементом. Нам важливо отримувати його з продуктами харчування, адже дефіцит заліза може негативно позначитися на здоров'ї. Лікар-гастроентеролог із Києва Євгенія Белінська розповіла, в яких продуктах багато цього мікроелемента і як підняти гемоглобін за допомогою певної їжі.
Лікар-гастроентеролог Євгенія Белінська
"Усіх пацієнтів, які мають дефіцит заліза хвилює питання: "а чи можна підняти ферритин або гемоглобін харчуванням?". Теоретично - так, але враховуючи, що засвоєння із ШКТ лише близько 20%, то досить повільними темпами. Тому перевага надається пероральним препаратам заліза, але харчування 100% допоможе досягнути результату швидше та зберегти його. Далі поговоримо про особливості харчування при залізодефіциті", - пояснює експертка у Instagram.
Джерела заліза
Тваринного походження:
- яловича та куряча печінка
- язик
- мідії
- устриці
-
яловичина
-
сардини
Рослинного походження:
- бобові
- тофу
- курага
- гарбузове насіння
- буряк
"Уточнення: гемове залізо міститься у продуктах тваринного походження як частина гемоглобіну та міоглобіну, а от у продуктах рослинного походження - негемове залізо, яке представлено неорганічними солями. Найбільша біодоступність у гемового заліза, тобто воно всмоктується краще", - наголошує фахівець.
Зменшують всмоктування заліза:
- зернові каші, пшениця, кукурудза, соя, яйця (фосфати, фітати)
- шпинат, щавель, чорниця (щавелева кислота та оксалати)
- міцний чай чи кава (поліфеноли, танін, кофеїн)
- молоко та молочні продукти (солі кальцію утворюють із залізом нерозчинні комплекси і "виводять" його із організму)
- препарати кальцію, антацидні засоби, інгібітори протонової помпи, H2-гістаміноблокатори, тетрациклін варто приймати з інтервалом у 2 години з препаратами заліза.
Лікарка пояснює, що з вищеперахованими продуктами не варто поєднувати ні таблетовані препарати заліза, ні продукти, які є джерелом заліза, а що стосується наступних - навпаки.
Підвищує всмоктування заліза:
- лимонна, аскорбінова, янтарна, піровиноградна кислоти (томати, цвітна капуста, болгарський перець, полуниця, яблука, ківі, лимони, апельсини)
- деякі амінокислоти (лізин, цистеїн, гістидин, метіонін). Тобто потрібно вживати білкову їжу для найкращого всмоктування
- продукти, які містять фолієву кислоту (петрушка, курага).
"Якщо у вас дефіцит заліза, то дотримання цих правил при вживанні їжі та залізоімісних препаратів дозволить швидше вирішити проблему", - резюмує спеціалістка.
- Дізнайтесь, як розпізнати дефіцит вітамінів та мікроелементів.
- Також почитайте, скільки риби потрібно їсти в тиждень, щоб уникнути дефіциту омега-3.