Сучасне життя вимагає від нас швидкого темпу, тому навіть базові речі часто доводиться робити поспіхом або і взагалі про них забути. Наприклад, це стосується їжі. Ми дозволяємо собі перекусити щось за 5 хвилин або і зовсім не маємо часу на сніданок чи обід, зовсім не приділяючи увагу принципам збалансованого харчування. Така поведінка не є нормальною, тому потребує змін. Лікар-гастроентеролог Вікторія Солодчук розповіла, що таке усвідомлене харчування, навіщо воно потрібне і як сформувати таку звичку.
Лікар-гастроентеролог Вікторія Солодчук
"Усвідомлене харчування вчить прислухатися до себе і розпізнавати коли, ви дійсно голодні і хочете їсти, а коли вас до цього схиляють зовнішні сигнали, культурні норми, стереотипи, звички, емоції та чужа думка. Важливо розуміти: ви дійсно голодні чи піддаєтесь спокусі? Наприклад: ви прийшли у кіно і купуєте попкорн, бо всі його їдять. Ще один приклад: ви ідете повз кондитерської і вас "притягнув" запах свіжої випічки, хоча у цей момент ви не голодні", - пояснює експертка у Instagram.
Усвідомлене харчування - це харчування, яке передбачає включення всіх органів і відчуттів під час їжі: смак, нюх, запах, візуал. Під час їжі ви концентруєтесь на процесі вживання їжі, на тому що їсте, на ароматі, текстурі, запаху, консистенції. Такий тип харчування може давати задоволення та відкривати моменти, які раніше для вас залишалися непомітними.
Що потрібно для формування усвідомленого харчування?
- Тільки їжа. Під час їжі не відволікайтесь - не говоріть, відкладіть гаджети та мінімізуйте усі зовнішні подразники.
- Їжте повільно. Не закидайте їжу на ходу, автоматично. Для цього потрібно не менше 20 хвилин, оскільки лише тоді фізіологічно приходить перше відчуття насичення.
- Їжте до того моменту, поки не відчуєте насичення. Не обов'язково доїдати все до кінця.
- Поглиблюйте свої знання у сфері нутриціології, продуктів харчування та того, як вони впливають на ваш організм. З часом ви не захочете шкідливої їжі, натомість будете обирати корисні продукти та страви, які насичуватимуть.
- Прислухаючись до себе та своїх відчуттів, ви будете обирати здорову їжу і з'їдати стільки, скільки потрібно вашому організму.
В усвідомленому харчуванні участь бере все тіло:
- Мозок - робіть правильний вибір
- Очі - розглядайте їжу, відмічайте форму, колір
- Вуха - прислухайтеся до звуків
- Рот - жуйте повільно
- Язик - відчуйте смак, консистенцію
- Ніс - відчуйте аромат
- Руки - відчуйте структуру їжі
- Серце - відмічайте емоції та відчуття, їжте в гарному настрої, налаштуйтеся на комфортне травлення
- Шлунок - регулюйте наповненість.
"Усвідомленість є одним із найважливіших досягнень для всіх, хто знаходиться на шляху вдосконалення та розвитку, хоче бути здоровим фізично та ментально", - резумує спеціалістка.
- Дізнайтесь, як харчуватися в умовах війни.
- Також дієтолог назвала 11 неочевидних причин переїдання, які часто не помічають.