Багато людей впевнені, що окуляри, які призначені спеціально для роботи за комп'ютером, зможуть повністю зберегти здоров'я очей. Однак така думка є не зовсім вірною, про що розповіла лікар-офтальмолог Тетяна Баран. Вона пояснила, що виробники оптики часто характеризують окуляри цієї категорії неправильно, через що виникає хибне уявлення у покупців.
"При відбиванні світла оптичні лінзи окулярів для роботи за комп'ютером мають синій колір. Екранний час у нас зараз в середньому 3-8 годин. Виробники оптики благополучно підхопили момент активного і надмірного використання телефонів, комп‘ютерів і почали продавати лінзи, які захищають від синього спектру світла", - розповідає експерт у Instagram.
Виробники оптики стверджують, що занадто тривале використання гаджету викликає:
- погіршення зору
- дистрофії сітківки
- катаракту
"На цю тему я навіть знайшла дослідження, де описано позитивний ефект від використання таких лінз, але виявилося, що воно фінансувалось компанією Essilor (а це титан у світі оптики)", - каже спеціалістка.
Показання (з опису виробників):
- тривала робота, навчання за комп‘ютером, телефоном, планшетом
Протипоказання (тут погоджуюсь):
- такі професії, як дизайнер, фотограф, та усі інші, яким важливо бачити натуральний колір, адже ці лінзи спотворюють усі відтінки на 1-3 тони.
Як розповідає лікарка, досліження не виявили жодного випромінювання UVA або UVB (найшкідливішої частини світла) від екранів гаджетів, а також показали, що сині окуляри не покращують симптоми цифрового напруження очей та не стримують прогресування чи розвитку міопії.
Чому ж тоді болять очі від тривалої роботи за комп‘ютером?
Виникає дискомфорт, який пов’язаний з цифровою напругою очей. Крім того, більшість з нас менше кліпає, дивлячись в телефон, що викликає напруження і сухість.
"Синій спектр світла впливає лише на вироблення мелатоніну, він його блокує. І все, на сьогодні більше жодних доказів того, що через нього розвивається міопія, катаракта і т.д. Тому вам вирішувати, чи використовувати їх чи ні, але ви повинні розуміти, що вони не вбережуть ваші очі від напруги чи розвитку міопії і причина дискомфорту у тому, як ми використовуємо гаджет, а не у тому, що з нього виходить", - резюмує експертка.
- Дізнайтесь, як правильно доглядати за очима, щоб не зіпсувати зір.
- Також почитайте про те, чому з’являються "мушки" перед очима і чи можна їх позбутися.