6 січня в Україні відзначають Хрещення Господнє, і одна з найпопулярніших традицій цього свята – купання в ополонці. Хоча вважається, що хрещенська (йорданська) вода має цілющі властивості, не для кожного така екстремальна процедура буде корисною. У МОЗ України розповіли, кому не слід пірнати в ополонку на Водохреще.
Читайте також: Коли святити воду на Хрещення і що з нею робити після цього: народні та церковні традиції.
Лікарі попередили, що якщо загартовування холодною водою дійсно може оздоровити організм, одноразове купання може спричинити проблеми зі здоров'ям.
Протипоказаннями для пірнання в ополонку є такі стани:
- запальні захворювання носоглотки, носових пазух, середнього вуха (отит, гайморит, тощо);
- серцево-судинні захворювання (гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, вади серця, коронаросклероз, перенесений інфаркт);
- неврити та інші захворювання нервової системи;
- склероз судин головного мозку, епілепсія, травми черепа та інші хвороби центральної нервової системи;
- цукровий діабет, тиреотоксикоз та інші ендокринологічні захворювання;
- глаукома та кон'юнктивіт;
- астма, туберкульоз легень, емфізема, запалення легень та інші хвороби органів дихання;
- цистит, простатит, нефрит та інші захворювання сечостатевої системи;
- виразка шлунка, гепатит, холецистит, ентероколіт та інші захворювання системи травлення;
- хвороби шкіри та венеричні захворювання.
Читайте також: Як не потрібно грітися взимку: помилки, яких слід уникати.
Лікар-пульмонолог Тетяна Барановська також попередила, що купання в ополонці протипоказане за мінімальних симптомів застуди. "У жодному разі не намагайтеся вилікуватися купанням на Водохреще. Різка зміна температури в цьому випадку буде згубною для вашого імунітету", - заявила вона.
Як правильно купатися в ополонці на Водохреще
Якщо у вас немає протипоказань для купання в ополонці, тіло все одно слід підготувати до процедури. Найкраще за кілька тижнів почати регулярно обливатися холодною водою. Перед самим купанням лікарі радять зробити енергійну розминку, потім намочити холодною водою груди, живіт і спину. Після цього можна зануритися у воду по шию.
Пірнати у крижану воду з головою лікарі не рекомендують, інакше станеться різке охолодження організму. У воді слід перебувати 3-5 секунд.
Вийшовши з ополонки, слід одразу витертися насухо і переодягнутися в сухий і теплий одяг. Категорично протипоказано при цьому грітися алкоголем: це призведе до розширення судин та спровокує швидку втрату тепла.