Багато хто вважає, що біль у грудях вказує лише на захворювання серця, в тому числі на такий небезпечний стан як інфаркт міокарда. Насправді біль у ділянці грудної клітки не завжди свідчить саме про серцеві проблеми. Платформа доказової інформації про здоров'я "Бережи себе" разом із кардіологом Марією Павленко назвали найпоширеніші причини цього симптому.
За словами експертів, біль у грудях може бути різним за відчуттями (колючим, ріжучим, стискаючим, тупим тощо) та інтенсивності (від ледь відчутного до нестерпного).
Читайте також: Як відрізнити інфаркт від печії та невралгії: поради кардіолога.
Больові відчуття можуть відчуватись у конкретному місці, а можуть поширюватися і віддавати в інші ділянки тіла, наприклад руки, шию, плечі, живіт. Також біль може бути як самостійним симптомом, так і супроводжуватися іншими проявами.
Біль у грудній клітці може тривати від кількох секунд до кількох хвилин, годин і навіть місяців, а також вказувати як на незначну проблему, так і бути симптомом інфаркту міокарда – гострий стан, при якому потрібна термінова медична допомога.
Головні причини болю у грудях у дорослих
- Найпоширеніша причина – гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ). Це захворювання шлунково-кишкового тракту, при якому кислий вміст зі шлунка потрапляє в стравохід.
- Захворювання серця (серцевий напад, ішемічна хвороба серця, перикардит, гіпертрофічна кардіоміопатія, аритмії та інші).
- Захворювання великих судин (розшарування стінки аорти/аневризму аорти тощо).
- Захворювання легень (плеврит, тромбоемболія легеневої артерії, ХОЗЛ, астма та інші).
- Захворювання шлунково-кишкового тракту (езофагіт, виразкова хвороба шлунка, гастрит, панкреатит).
- Захворювання кістково-м'язової системи (міозит, костохондрит, травми, перелом ребер та інші).
- Оперізуючий герпес.
- Панічна атака та інші.
Причини болю у грудях у дітей
Дітей і підлітків також може турбувати біль у грудях, однак у 95% випадків він не пов'язаний з проблемами серця. Найчастіше, особливо у підлітків, біль у ділянці грудної клітки може виникати без причини або бути пов'язаним із психоемоційним станом.
Коли потрібно терміново звернутися до лікаря
- якщо відчуваєте раптовий біль у грудній клітці;
- біль також відчувається у руках, віддає у спину, шию чи щелепу;
- ви відчуваєте стиснення у ділянці грудної клітки;
- у вас задишка, підвищена пітливість та відчуття загального нездужання;
- інтенсивний біль турбує вас понад 15 хвилин.
Раніше лікар розповіла, як відрізнити панічну атаку від серцевого нападу.