У списку поширених станів, пов’язаних з гормональним здоров’ям, є гірсутизм. Що це за явище та які причини його виникнення, розповіла для платформи доказової інформації про здоров'я "Бережи себе" ендокринолог Діна Крилова.
Діна Крилова
"Гірсутизм - це аномальне оволосіння в жінок на типових для чоловічого організму місцях (на верхній губі, підборідді, грудях, животі, спині та внутрішній частині стегон). Серед найбільш поширених причин - надмірна кількість андрогенів (чоловічих гормонів) в організмі жінки та приймання певних лікарських засобів", - зазначається в джерелі.
Причини зростання кількості андрогенів:
- захворювання яєчників, зокрема синдром полікістозних яєчників, пухлина яєчника тощо;
- захворювання надниркових залоз - андроген-продукуюча пухлина надниркових залоз, хвороба або синдром Іценка-Кушинга, вроджена гіперплазія надниркових залоз;
- лікарські засоби - андрогени, анаболічні стероїди, даназол, гормональні контрацептиви з андрогенним прогестагеном;
- гіперпролактинемія (підвищений рівень гормону пролактину в організмі);
- синдром резистентності до інсуліну;
- ідіопатичний гірсутизм (або сімейний).
Читайте також: Лікарі назвали три правила здоров’я, які значно покращують життя.
Гірсутизм і гіпертрихоз - одне і те саме?
Гірсутизм діагностується в жінки при надмірному оволосінні в типово чоловічих ділянках. Гіпертрихоз - це надлишковий ріст волосся на ділянках тіла, де волосся зазвичай присутнє.
Окремо фахівці виділили вірилізм - стан, який виникає при більш вираженому впливі андрогенів у жінок. За такого стану крім гірсутизму спостерігається збільшення клітора, зменшення грудей та матки, зниження тембру голосу, збільшення м’язової маси, акне та облисіння за чоловічим типом.
Коли звертатися до лікаря?
Крилова радить не відкладати візит у випадку, якщо протягом кількох місяців у вас спостерігається сильний та/або швидкий ріст волосся на обличчі чи тілі, або ознаки вірилізації.
"Спочатку ви можете звернутися до ендокринолога/ині - спеціаліста/ки з гормональних захворювань, який/яка призначить усі необхідні обстеження та лікування, за потреби", - наголошує експертка.
- Втома не минає, тіло болить: раніше лікар розповіла про загадкову хворобу.