RU  UA

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Здоров'я

Психолог розповіла, чим небезпечний синдром біженця та як його подолати

Українці, які рятуючись від війни залишили межі країни, можуть стикатися із "синдромом біженця". Це популярна назва цілої групи факторів та симптомів, що взаємно впливають на людину, змушену раптово змінити місце проживання та культуру. Психолог Марина Воробйова розповіла, чим він небезпечний та які є способи подолання цього тяжкого емоційного стану.

Фото: instagram.com/sparrowhelps

"Синдром біженця - це синдром, що не діагностується, він не визнаний у світовій класифікації хвороб. Це такий загальний термін для кластера симптомів, коли людина, яка залишила країну через ті чи інші обставини, відчуває постійну тривогу, перепади настрою, депресивні епізоди, не може побудувати плани на майбутнє. Фактично синдром біженця та травма імміграції - дуже схоже поняття, але при цьому синдром біженця глибший, тому що найчастіше забарвлений політичними чи етнічними переслідуваннями, які посилюють психологічний стан людини", - пояснила фахівець на своїй сторінці в Instagram.

"Синдром біженця": характерні симптоми

  • почуття безпорадності;
  • підвищена дратівливість;
  • спалахи агресії;
  • пригнічений настрій;
  • емоційна відстороненість, нездатність відчувати радість, задоволення;
  • коливання почуттів до приймаючої країни, від безмежної вдячності до злості через їхнє благополуччя.

Фото: pixabay.com

Чим небезпечний "синдром біженця"?

Синдром біженця, особливо якщо середовище не налаштоване більш-менш дружньо, може перерости у людини в посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), вивчену безпорадність, клінічну депресію. Якщо з боку фахівців не буде надано психологічної допомоги біженцю, наслідки можуть бути трагічними.

Чим більше пригнічені почуття біженця, і яскравіша його відповідь на стресову подію і чим сильніше блокуються природні фізіологічні реакції на стрес, тим більше шансів на розвиток ПТСР у біженця.

Як полегшити свій стан?

  1. Не засуджуйте себе за те, що виїхали, дайте собі час на адаптацію.
  2. Не соромтеся говорити про свої почуття з тими, хто поруч.
  3. Вам не повинно бути соромно за вашу безпеку та комфорт.
  4. Починайте соціалізуватися на новому місці – знаходьте друзів, роботу, хобі.
  5. Залишайтеся на зв'язку з рідними, підтримуйте контакт із друзями.

Фото: instagram.com/sparrowhelps

Куди звертатись?

Насамперед треба знайти асоціацію чи ініціативу, яка в країні займається психологічною підтримкою мігрантів. Усі європейські країни цим займаються у кожній є фонди та інші організації.

Головна мета допомоги - дати мігранту відчуття фізичної та психологічної безпеки, тільки після цього у нього з'явиться бажання планувати майбутнє. А саме це – втрата інтересу до життя, неможливість побачити перспективи - ключові моменти синдрому біженця.

Ми кудись зриваємося, і весь світ, який ми знали, руйнується. У такі моменти дуже важко не втратити перспективи. Важливо пам'ятати - моментом переїзду життя не закінчується. Намагайтеся будувати хоча б короткочасні плани, щоби не зависнути у ступорі на роки.

Фото: instagram.com/sparrowhelps

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я