Людина у стані дратівливості втрачає внутрішню рівновагу та надто емоційно реагує на речі, які в нормальному стані вона навіть не помітила б. Розпізнати напад дратівливості доволі просто. Наприклад, якщо хтось погано помив виделку або переклав ключі в інше місце, і вас від цього охоплює гнів - це саме він і є. У центрі психології та розвитку "Київський Дворик" розповіли, як подалати цей стан та запобігти конфліктам у сім'ї.
Спеціалісти центру пояснюють у Instagram, що стан дратівливості може тривати кілька годин або днів. Частіше за все він є наслідком втоми, реакцією на стрес, хворобу або зміни гормонального фону.
За словами експертів, тривала дратівливість та неконтрольована сльозливість можуть бути симптомами вигорання, психологічної травми або депресивного стану. У випадку, коли відчуваєте, що самотужки не впоратись, не слід нехтувати допомогою психолога.
Як впоратися з дратівливістю?
Усвідомте, що є проблема. В нашому культурному просторі дратівливість є дуже негативною рисою, проте насправді не слід соромитись. Це всього лише наші емоції, вони не роблять нас поганими людьми. Тож якщо справа вже дійшла до сварки з близькими, краще за все відразу сказати про свої почуття: "слухай, мене зараз буквально все виводить з себе. Будь ласка, дай мені трохи часу побути на самоті та заспокоїтись".
Знайдіть тихе місце. Для того, щоб повернути собі внутрішню рівновагу, необхідний особистий простір. За можливості знайдіть місце, де зможете "сховатись" від подразників та зробіть дихальні вправи. Якщо це неможливо, то вигадайте комфортне місце, у якому хотіли б опинитись та уявляйте його. Глибокий вдих через ніс та повільний видих ротом поверне відчуття контролю та допоможе послабити емоції. Ідеально, якщо ви зможете зробити вправу, коли тільки починаєте усвідомлювати, що вас ось-ось охопить гнів.
Шукайте причину. Наші емоції - це дуже складна суміш. Але якщо ми навчимося відокремлювати їх та виявляти, що саме викликає ту або іншу реакцію, ми зможемо відстежити та зменшити силу їхнього впливу. Не давайте своїм емоціям оцінку, вони не бувають поганими чи хорошими. Помічайте їх, називайте, слідкуйте, які саме події або слова стають тригером. Якісний відпочинок та увага до базових потреб тіла - це головна запорука подолання дратівливості.
- Дізнайтесь, як розпізнати нервовий зрив.
- Також почитайте про те, як уникнути емоційного виснаження тим, хто поїхав чи залишився в Україні.