Більшості жінок добре відомим є передменструальний синдром (ПМС) - складний циклічний набір симптомів, що виникає в дні перед початком менструації - за 2-10 днів до неї. ПМС характеризується психоемоційними, вегетосудинними і обмінно-ендокринними порушеннями, які негативно впливають на загальний стан жінки та погіршують якість її життя. Через тривалий стрес, викликаний початком війни в Україні, симптоми ПМС можуть стати більш явними та болючими. Гінеколог-репродуктолог Ольга Савицька розповіла детальніше, як саме проявляється ПМС і чи можна його вилікувати.
Гінеколог-репродуктолог Ольга Савицька
"Навіть зараз немає єдиної думки щодо механізму і причини виникнення ПМС", - пояснює експертка у своєму блозі в Instagram. Однак відомі симтоми та методи лікування, які допоможуть жінці полегшити життя у цей період.
Які симптоми?
Емоційні: дратівливість, депресія, перепади настрою, спалахи гніву, плутанина, труднощі з концентрацією, втома, безсоння, зміни апетиту, порушення соціального життя
Фізичні: болі молочних залоз, головний біль, набряк кінцівок та живота, різні види болю.
Як діагностувати ПМС?
- Пацієнтка повинна мати принаймні один емоційний і один фізичний симптом впродовж п'яти днів до менструації.
- Симптоми повинні зникати впродовж трьох-чотирьох днів після початку менструації і повертатися не раніше, ніж на 13 день менструального циклу.
- Симптоми повинні повернутися під час спостереження впродовж двох послідовних циклів; проте, окремий цикл може проходити без симптомів.
- Щоденник симптомів, який веде пацієнтка впродовж двох послідовних менструальних циклів, є найбільш надійним способом оцінки симптомів та їхнього часу щодо менструального циклу.
- Симптоми заважають нормальному життю.
- Необхідно провести обстеження молочних залоз (УЗД).
Як лікувати ПМС?
"Пояснення синдрому та його відношення до нормального гормонального функціонування часто є єдиним необхідним лікуванням. Уникнення кави, алкоголю та стресу, а також збільшення кількості фізичних вправ, може зменшити симптоми. Кальцій окремо або в поєднанні з вітаміном D, магнієм або вітаміном В6 також допоможе зменшити симптоми", - пояснює спеціалістка.
За словами лікарки, деякі антидепресанти виявилися ефективними у випадку тривалого застосування або циклами, починаючи з середини циклу до початку менструації. Доза, менша, ніж для лікування депресії, зазвичай є достатньою (призначається лише лікарем і реалізується лише за рецептом).
Комбіновані оральні контрацептиви (КОК) пригнічують овуляцію і можуть зменшити симптоми. Проте КОК можуть викликати симптоми ПМС у деяких жінок, у яких раніше не було симптомів ПМС.
Схеми КОК, що містять дроспіренон, полегшують важкі симптоми ПМС. Ці схеми включають 4-денний, а не звичайний 7-денний інтервал без гормонів (перерва між упаковками). Внутрішньоматкова спіраль, що вивільняє левоноргестрел (гормонвмісна спіраль) також може бути розглянута як терапія.
Невелика доза певного сечогінного препарату упродовж декількох днів може бути призначена у випадку вираженої набрякової форми ПМС (нормальними є коливання ваги плюс-мінус 2 кг впродовж циклу).
- Раніше гінеколог розповіла, що робити у разі затримки.
- Також психолог розповіла про те, як стрес впливає на організм.