RU  UA

Субота, 23 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Здоров'я

Як полегшити психологічну травму після страшних подій: поради психолога

Під час війни з російськими загарбниками українцям важливо стежити не лише за фізичною безпекою, а й за душевним здоров'ям. В умовах виснаження та стресу, втрат та страшних новин є ризик отримати серйозну психологічну травму. Кризовий психолог Дар'я Гудир-Наумова розповіла, як допомогти собі після травматичної події.

Центр психології та розвитку "Київський дворик" опублікував у Instagram п'ять порад спеціалістки, які стануть у нагоді кожному.

Психолог Дар'я Гудир-Наумова Фото: https://www.facebook.com/hudyr.naumova

Поговоріть про те, що сталося

Після травматичної події ви можете уникати речей, які про неї нагадують. Але дослідження показали, що розмова про свій досвід і власні почуття може допомогти вам бути більш стійкими. Уникання спогадів погіршує самопочуття.

Ви також можете поспілкуватися з тими, хто пережив схожий досвід. Надання підтримки іншим також є цілющим.

Дайте собі час

Вам може знадобитися деякий час, щоб прийняти те, що сталося, або навчитися жити із цим. Після втрати близької людини, звичного життя тощо починається період горювання, який усі переживають у різний спосіб. Намагайтеся не тиснути на себе, щоб одразу бути у формі.

Не залишайтеся на самоті

Численні дослідження показали, що перебування серед інших людей знижує ймовірність погіршення психічного здоров'я після травматичної події. Якщо ви живете на самоті, хорошим рішенням буде переїзд до родини чи друзів.

Якщо це неможливо, спробуйте проводити більше часу з близькими людьми, залишайтеся з ними на зв'язку по телефону або відео.

Фото: Getty Images

Дбайте про себе

Намагайтеся не вживати алкоголь чи наркотичні речовини після пережитого. Хоча в конкретний момент здається, що вони покращують самопочуття, психоактивні речовини не допомагають відновленню в довгостроковій перспективі і наражають на небезпеку, адже в стані зміненої свідомості ми дуже погано контролюємо своє тіло і думки.

Уникайте надмірної інформації про подію

Може виникнути спокуса подивитися або прочитати більше про подію в соцмережах та новинах, особливо якщо вона була масштабною. Але краще уникати перегляду, прослуховування або читання великої кількості повідомлень у ЗМІ, пов'язаних із подією, особливо якщо це викликає дискомфорт.

  • Читайте також, як стабілізувати дитину після виїзду із зони бойових дій.
  • Раніше психотерапевтка розповіла, як змінилася психіка українців за період війни, як не втратити віру у світле майбутнє та чому так важливо продовжувати жити повноцінним життям навіть у цей непростий час.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я