Тривога та страх, які люди відчувають під час війни, часто повертаються вночі у вигляді кошмарів. І якщо доросла людина здатна чітко розрізнити реальність і сновидіння, то для дитини, чия психіка більш уразлива, нічні жахи можуть бути травмуючими. Фахівці Центру психології та розвитку "Київський Дворик" дали поради, які допоможуть заспокоїти дитину у такій ситуації.
Що робити, коли дитина почала кричати уві сні?
Не намагайтеся розбудити його дотиками чи обіймами, радять психологи. Якщо в цей момент дитина бачить сон, в якому його переслідують або завдають фізичної шкоди, дотик може призвести до несподіваної реакції.
Краще сядьте поруч і спробуйте розбудити дитину своїм голосом, назвіть її ім'я: "Зараз ти спиш і це просто страшний сон. Я твоя мама (твій тато, сестра тощо.), і я поряд. Ми в безпеці. Зараз ти прокинешся, і я тебе обійму".
Коли дитина прокинулася
Допоможіть їй повернутися у реальність, ще раз скажіть: "Це був просто сон, а зараз ти прокинувся/лась. Ми в безпеці". Ставте прості питання: як тебе звати? Як мене звати? Запропонуйте сильно стиснути вашу руку та обійнятися. Щоб заспокоїти дитину, її можна погойдати та заспівати колискову.
Проганяємо погані сни
Додайте трохи магії: разом з дитиною поплескайте в долоні, розженіть сон руками або наберіть повні щоки та розвійте його диханням. Щоб посилити ефект, скажіть слова: "Куди ніч, туди і сон" або "Сон, знай своє місце!".
Закріплюємо спокійний стан
Для того, щоб нічний жах не повернувся, необхідно остаточно завершити цю подію. Зробити це можна словами: "Дивись, ти впорався/лась самотужки! Цей сон більше не повернеться! Ти молодець!".
Якщо дитина сама не розповість, що наснилося, не слід її розпитувати та провокувати спогади. Якщо ж розповість, ще раз нагадайте, що це був лише страшний сон. Події у ньому – не реальні. Все пройшло, дитина і ви зараз у безпеці.
Також можна разом пофантазувати і уявити добрий кінець сну: ви разом вибралися, розвіяли ворогів на порох і поставили собі магічний захисний щит.
- Читайте також, як заспокоїти дитину в бомбосховищі . Психолог дала батькам ефективні поради.