Стрес під час війни має прямий вплив не лише на наше психічне здоров'я, його наслідки можуть проявлятися і на фізичному рівні. Може з'явитися запаморочення, безсоння чи сильний головний біль. Лікар-невролог Ісак Валерія розповіла, як зняти головний біль напруги.
"Маємо два випадки: або типовий головний біль напруги (самостійний чи у складі тривоги/панічної атаки), або збільшення частоти та інтенсивності нападів мігрені", - пояснює фахівець на своїй сторінці в Instagram.
Які можуть бути передумови?
- Постійний стрес та невідомість у майбутньому.
- Напруження м‘язів шиї - цілодобове читання новин зі смартфону ("текстова шия"), ночівля в незручному положенні, постійні переїзди й довготривале збереження однієї пози.
- Гіпоксія - нестача свіжого повітря теж може бути причиною головного болю. Особливо актуально для тих, хто постійно в укриттях, не має змоги вийти на вулицю.
Якщо це головний біль напруги (ГБН), тоді біль тисне, ниє, має переважно двосторонній характер. Можливий стріляючий односторонній біль, і тоді він чітко поєднується з напруженими та болючими шийними й краніальними м‘язами з того ж боку.
Якщо це мігрень, біль стає частіший та сильніший. Гірше реагує на звичайні анальгетики (тут загроза зловживанням ліками).
В наших умовах біль:
- частіше комбінується з напруженням шийних м‘язів.
- Гірше реагує на знеболюючу терапію.
- Потребує додаткових немедикаментозних заходів.
Як собі допомогти?
- Робити вправи для шийного відділу. Хоча б раз на день. Виділіть кілька хвилин – цього буде цілком достатньо.
- Припинити читати новини зі смартфону.
- По можливості виходьте на вулицю кожного дня, особливо перед сном. Регулярно провітрюйте приміщення, щоб був постійний потік свіжого повітря.
- Робіть масаж на болючих точках. Особливо в завушній ділянці та в нижній частині потилиці. Також можна використовувати знеболюючі гелі чи креми.
Тепер про ліки:
Ібупрофен 200-400 мг.
Парацетамол 500 мг.
Німесулід 100 мг.
Можливі комбіновані анальгетики:
цитрамон (кофеїн + парацетамол + ацетилсаліцилова кислота).
Доларен (диклофенак + парацетамол).
Якщо напруга в шийних м’язах переважає над болем – можуть бути ефективними міорелаксанти (Толперизон 150 мг 2-3 рази на день).
Якщо у вас мігрень і звичайні анальгетики не допомагають, а терапевтичну дозу використано, можливо перейти до наступної лінії лікування – триптанів. Якщо немає можливості проконсультуватися з лікарем – Золмітриптан 2,5 мг у вигляді таблеток чи назального спрею.
Якщо біль набув нових характеристик (супроводжується температурою, наростає по інтенсивності щоденно чи щогодинно, виникнув різко, наче вдарили по голові – негайно зверніться за медичною допомогою.
Комплекс вправ для шиї:
- Також почитайте, як впоратися з безсонням під час війни.