Низький тиск (або ж артеріальна гіпотензія) - це зниження артеріального тиску до цифр менше нормальних - менше 90/60 мм.рт. За словами лікаря-невролога Гончар Анастасії, артеріальна гіпотензія може свідчити про загрозливі для життя стани, у випадку, коли вона виникає внаслідок кровотечі, проте частіше люди з низьким тиском живуть довго, не маючи серйозних скарг на самопочуття.
Анастасія Гончар
На своїй сторінці в Instagram експертка опублікувала пост, у якому назвала найпоширеніші причини низького тиску та розповіла, які прості дії допоможуть його підвищити. "Серед причин низького диску: гловокружіння, головний біль, мушки перед очима, як не встану - то "аж в очах темніє", переднепритомний стан. Всі ці симптоми можуть свідчити про артеріальну гіпотензію", - каже фахівець.
Читайте також: Як підняти низький тиск: поради кардіолога.
Які ще є причини низького тиску?
"По-перше, артеріальний тиск змінюється протягом дня і залежить від позиції тіла, прийомів їжі, дихання, прийому препаратів, часу доби (найнижчий тиск вночі), стресу і фізичних навантажень. Тобто, незначні коливання тиску - це норма", - наголошує Гончар.
Значні коливання, які викликають неприємні симптоми мають певні причини. Найчастіші:
- вагітність (особливо перші 24 тижні)
- хвороби серця та клапанів (гострий інфаркт, брадикардія, ішемічна хвороба серця, недостатність клапанів серця)
- ендокринні захворювання (хвороба Адісона, гіпоглікемія, діабет)
- зневоднення (коли води в тілі недостатньо, зменшується об’єм крові, що циркулює по судинах, і як результат - артеріальний тиск падає)
- крововтрата
- тяжка інфекція (септицемія)
- тяжка алергічна реакція (анафілактичний шок)
- дефіцитарні стани (гіповітаміноз В12, фолієвої кислоти, анемія)
- медикаменти (діуретики, бета-блокери, всі гіпотензивні, ліки від хвороби Паркінсона - леводопа, праміпексол, трициклінчні антидепресанти, ліки для лікування еректильної дисфункції - всім відома віагра та її аналоги)
- автономна дисфункція
- нейродегенеративні захворювання.
Різкий скачок тиску вниз при зміні позиції тіла із горизонтальної на вертикальну - це ортостатична гіпотензія. Скачок тиску вниз після їди - постпрандіальна, - продовжила розповідати невролог. - Найважче впливати на гіпотензію у пацієнтів з діабетом, в літньому віці та з нейродегенерацією, коли є виражена автономна дисфункція".
Як допомогти?
Пацієнтам молодого віку покращити тонус судин та дещо підняти кров'яний тиск до "робочого стану" допоможе:
- фізична активність, аеробні вправи
- гідратація: пити воду, тонізуючі напої, чай, кава
- підсолювати їжу
- одягати компресійний трикотаж: панчохи чи гольфи.
"При раптовому падінні тиску внаслідок зміни положення тіла потрібно лягти і трохи підняти ноги вверх, порухати ними, наче на велосипеді. Якщо "все життя низький тиск", проте симптомів це не викликає - лікування не потрібне", - підсумувала експертка.
- Раніше кардіолог розповіла, які ліки можуть підвищувати тиск.
- Також лікарка розповіла, як збити тиск у домашніх умовах.