Гіпертонічний криз - раптове значне підвищення артеріального тиску від нормального або підвищеного рівня, яке майже завжди супроводжується появою чи посиленням розладів з боку органів-мішеней або вегетативної нервової системи. Сімейний лікар Лілія Сарахман розповіла, як діяти при гіпертонічному кризі в домашніх умовах, коли немає можливості сходити на прийом до фахівця.
"Такий стан може тривати від кількох хвилин до кількох годин або навіть днів. Людина, що переживає криз, може відчувати або не відчувати жодних симптомів. Від цього і буде залежати тактика допомоги", - пояснює лікарка в Instagram.
- Біль у грудях може вказувати на ішемію міокарда або інфаркт.
- Біль у спині - розшарування аорти.
- Поява задишки може свідчити про набряк легень або серцеву недостатність.
- Неврологічні симптоми (сильний головний біль, судоми, порушення зору та зміна свідомості) свідчать про гіпертонічну енцефалопатію.
- Всі пацієнти, що мають симптоми ураження органів-мішеней, потребують негайної парентеральної терапії. ⠀
Якщо немає загрозливих симптомів, АТ можна знижувати в домашніх умовах за допомогою таблеток.
"Знижуємо поступово, не більше ніж на 25% за перші години. Потім - обережно до нормалізації стану протягом наступних 24–48 годин. Швидке зниження тиску може стати причиною інсульту", - каже фахівець.
Що використовувати?
Гіпотензивний препарат, який входить до вашої схеми лікування АГ. Таблетки необхідно покласти під язик і тримати до тих пір, поки вони не розчиняться. Якщо через 30 хвилин поліпшення відсутні, то можна прийняти ще раз препарат, але, в загальному, не більше 2 разів. ⠀
Прийняти препарати "швидкої допомоги" (один з них):
- каптопрес 25-50мг
- фармадипін 3-5 крапель
- моксонідин 0,2-0,4 мг
Якщо пульс (>90):
- анаприлін 10 мг
- метопролол 25-50 мг.
Пам'ятайте про те, що це ліки короткої дії, діють в середньому 3-6год, потім знову може бути підвищення артеріального тиску.
Не варто приймати: магнезію, клофелін, андіпал, трави, БАДи. Все тому, що їхня ефективність не є доведеною, може виникнути безліч побічних ефектів (мова йде про андіпал та клофелін), ви просто втрачаєте час на ефективне зниження тиску).
Важливо:
- забезпечити достатню кількість свіжого повітря.
- Прийняти комфортне положення – напівсидячи. Така поза нормалізує процеси кровообігу, знижує навантаження на серцево-судинну систему.
- Нормалізувати дихання, роблячи повільні та глибокі вдихи та видихи.
- Контролювати АТ через 30 хвилин після прийому таблеток.
- Записувати показники АТ та час прийому препаратів – ця інформація може знадобитися лікарям.
Спеціалістка радить приймати АГ терапію постійно – це знизить ризик виникнення гіпертонічних кризів до мінімуму. Якщо тиск все одно залишається високим, часто спостерігаються ГК – зверніться до лікаря для корекції терапії.
- Почитайте також, як зняти головний біль напруги.