Помітивши на тілі кліща, важливо дістати його якнайшвидше: від цього залежить ризик зараження бореліозом (хворобою Лайма). Сімейна лікарка та медична блогерка Леся Радковська розповіла, коли укус кліща стає небезпечним та потребує профілактичного лікування, а коли можна обійтися простим спостереженням.
У Instagram лікарка пише, що нести кліща на аналіз після вилучення з тіла не потрібно, оскільки навіть якщо він інфікований бореліями, це не означає, що він заразив і вас.
"Якщо кліщ знаходився в тілі до 24 годин, не наїв пузо і не був вами розчленований, ймовірність інфікування дуже мала. Ризик мінімальний, тому тактика - очікування. Якщо протягом 21 дня не з'явиться еритема, не буде скарг - все ок. Ви можете здати кров на IgM (антитіла) до борелій (на 2-3 тижні від укусу) та отримати відповідь", - розповіла Радковська.
Якщо з моменту укусу пройшло більше 24-48 годин, кліщ наситився кров'ю і став великим, під час вилучення його голова залишилася в шкірі, або в тілі було кілька кліщів, ймовірність інфікування є. У такому разі рекомендується одноразово прийняти 2 таблетки антибіотика для профілактики бореліозу. Препарат призначить лікар на основі віку та стану здоров'я.
За наявності класичної еритеми (почервоніння з кільцем) лікар може поставити клінічний діагноз і здавати аналіз не потрібно.
"Щось вкусило - зверніться до лікаря. Сфотографуйте чітко, при денному світлі, щоб було видно для динаміки. Не змащуйте ніякими розчинами, - порадила Леся Радковська. - Плями бувають різні, і не завжди ми бачимо, хто ж цей вампірчик".
- Раніше лікарка показала приклади укусів різних комах на фотографіях.
- Також читайте, де в Україні є ризик заразитися кліщовим енцефалітом.