Через укуси кліщів передається хвороба Лайма (бореліоз), кліщовий енцефаліт та інші інфекції, але дотримання чіткого алгоритму дій допоможе уникнути багатьох проблем зі здоров'ям. Педіатр зі Львова Ольга Леськів розповіла, що робити, якщо ви помітили на собі паразита.
Насамперед лікарка радить не панікувати, а якнайшвидше витягнути кліща.
"Можна витягнути самостійно, звернутися до травмпункту або до вашого лікаря. Не потрібно зволікати і чекати день-два, тому що немає можливості витягнути самостійно", - розповіла вона проекту "Свій Док".
Для самостійного вилучення кліща Леськів запропонувала три способи:
- Зігнутий пінцет. Не треба смикати. Акуратно захопіть кліща та прокручуйте його.
- Нитка. Можна зробити вузлик, який захопить кліща, та витягти його.
- Мило та вата. Намилюєте ватку або ватний диск, прикладаєте до місця укусу і крутите проти годинникової стрілки. Не тисніть, а просто легенько прокручуйте. Кліщ вилазить, після чого разом із ваткою його потрібно викинути.
Переглянути цей допис до Instagram
Після вилучення кліща лікарка рекомендує промити місце укусу водою з милом, обробити антисептиком і спостерігати до 1 місяця. За будь-яких скарг слід звернутися до сімейного лікаря.
Чого не потрібно робити при укусі кліща:
- Не витягуйте кліща силою.
- Не смикати, не видавлювати його.
- Не заливати олією або ще чимось.
- Не чекати довго, щоб витягти, не сподіватися, що кліщ сам відпаде.
Для профілактики укусів кліщів Ольга Леськів радить під час прогулянок на природі носити високе закрите взуття, одяг, який максимально закриває тіло.
"Під час прогулянки і після перевіряйте, чи немає на вас і дітях кліщів. Іноді вони бувають дуже маленькими, тому дивіться добре, посвітіть ліхтариком, або при необхідності візьміть збільшувальне скло. Виявили кліща - одразу діставайте!" – пише вона.
- Читайте також, які додаткові щеплення радить зробити МОЗ України, крім 10 обов'язкових.