Іксодові кліщі є небезпечними переносниками бореліозу (хвороби Лайма) та енцефаліту, а в теплу пору року з ними зустрічається чимало людей. Раніше інфекціоніст розповідала, як уберегтися від паразитів, а тепер невролог та педіатр Ірина Платонова поділилася алгоритмом дій при укусі кліща.
У Instagram лікар виділила 10 порад, які потрібно слідувати, якщо ви виявили на тілі кліща.
1. Не панікуйте.
2. Ретельно вимийте руки з милом, обробіть місце укусу антисептиком, витягніть кліща за допомогою пінцету обертальними рухами. Важливо витягнути кліща повністю, не залишаючи в місці укусу голівку.
3. Якщо самостійно витягнути кліща не виходить, зверніться до найближчих травмпунктів.
4. Видаливши кліща, обробіть місце укусу антисептиком.
5. Кліща утилізуйте.
6. Спостерігайте за місцем укусу протягом 1 місяця. Характерні ознаки хвороби Лайма – круглі плями навколо укусу.
7. Якщо кліщ перебував на тілі більше 24 годин, для профілактики слід прийняти антибіотик за призначенням лікаря (зазвичай це доксициклін).
8. Носити кліща в лабораторію для аналізу не потрібно: Україна не належить до ендемічної зони вірусу кліщового енцефаліту.
9. Якщо кліщ перебував на тілі більше доби, через 3 тижні можна здати аналіз на імуноглобуліни М (IgM) до лайм-бореліозу (імуноглобуліни G здавати не потрібно). У разі позитивного результату прийняти антибіотик за рецептом сімейного лікаря. Безсимптомно хвороба Лайма протікає у 5% випадків.
10. Спостерігайте за загальним станом здоров'я протягом місяця. Якщо протягом цього часу з'явився головний біль, біль у м'язах та суглобах, ломота в тілі, почервоніння у місці укусу, зверніться до сімейного лікаря для погодження подальшого лікування.
- Читайте також, чому не потрібно поспішати з патріотичним татуюванням під час війни.