Хвороба Лайма (бореліоз, Лайм-бореліоз, системний кліщовий бореліоз) — природно-осередкова інфекційна хвороба, яку передають кліщі. Лікар-інфекціоніст Роман Пономаренко розповів, як правильно витягнути паразита, щоб не занести інфекцію.
"Люди самі дістають кліща, нікуди не звертаються, а при появі почервоніння просто мастять різними мазями/кремами. Все це може призвести до серйозних наслідків у майбутньому", - пояснює фахівець у своєму блозі в Instagram.
За словами лікаря, найбільшого розповсюдження бореліоз набуває з травня по жовтень, з піком у червні, а інформація про те, що вони стрибають на людей з дерев є міфом. Найчастіше вони потрапляють на людину/тварину із трави або кущів, різних чагарників. Але не всі кліщі є заразними. А саме - німфа кліща, яка має вигляд макового зерна є заразною.
Важливо:
- для того, щоб відбулася передача ХЛ (хвороби Лайма) потрібно, щоб кліщ пробув на тілі щонайменше добу.
- В цей час він напивається крові, стає більших розмірів (кулястої форми), і тільки після цього зі слиною передає мікроби людині.
- Досить часто ніхто навіть приблизно не знає, скільки ж часу кліщ був на тілі.
- Якщо на вигляд він напився крові - ризик передачі високий - потрібна профілактика.
Для вирішення питання профілактики дайте відповідь на ці запитання:
- Як довго був кліщ на тілі?
- Який розмір він має?
Якщо більше доби, і по вигляду він "напився" - звертайтеся до лікаря.
Кліща можна зняти самостійно або звернутися до травмпункту, але потрібно пам'ятати важливі правила:
- використайте пінцет або спеціальний лопатку (можна придбати у ветаптеках).
- Повільно та обережно витягніть кліща, кінець інструменту взявши найближче до шкіри, після чого продезінфікуйте місце укусу, можна просто протерти спиртом.
- Не рекомендується використовувати олію, гарячі сірники, нитки або інші народні методи. Внаслідок здавлювання або проколювання кліща ризик передачі підвищується.
Після цього:
- кліща викинути - його нікуди нести не потрібно. Якщо кліщ був прикріплений мало часу, то передача бореліозу малоймовірна, навіть якщо він містить в собі борелії.
- Якщо кліщ був більше 24 годин - потрібна профілактика якнайшвидше (найефективніша протягом 72 годин після укусу), а затримка часу чекання аналізу підвищує ризик зараження.
Також ми писали про те, як уберегтися від укусів кліщів.