RU  UA

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Здоров'я

Як спати при хронічних проблемах зі сном: поради відомого тренера

В умовах війни через постійні стреси, сигнали тривоги чи окупацію багато людей мають проблеми зі сном.

Про те, як досягти глибокого сну навіть в суворих умовах, розповідає тренер зі сну Нік Літтехалес, який працював зі Кріштіано Роналдо.

Головне – цикл, а не годинник

За словами тренера, необхідність у восьми годинах сну на добу – це міф. Наш сон підкорюється природним циклам з інтервалом у півтори години. Кожні 90 хвилин ми перемикаємось від "швидкого" сну на звичайний та назад. Нік каже, що найважливіше – не переривати ці цикли, тому варто планувати свій сон так, щоб загальний його час ділився на 90 хвилин, наприклад, сім з половиною годин, шість чи чотири з половиною години сну. А підрахувати його можна, віднявши півтори години чи більше до моменту пробудження.

Важливий тиждень, а не одна ніч

Нік упевнений, що правильніше звертати увагу не на загальну кількість годин сну на добу, а на кількість циклів сну на тиждень.

"Ми повинні прагнути проспати 35 циклів за тиждень – або п'ять на день", – каже Нік. Тому, якщо в якийсь день ви лягли занадто пізно, то наступної ночі або навіть у середині наступного дня це можна компенсувати. Тренер рекомендує планувати сон на початку кожного тижня з огляду на графік.

Спати менше, але частіше

Тренер зі сну розповідає, що до винаходу електричної лампочки люди спали поліфазно, як немовлята. Організм створений таким чином, щоб спати у певний час доби. Другий період природного сну - це середина дня, а третій - десь між п'ятьма та сімома годинами вечора. Якщо користуватися цим, як роблять багато спортсменів, організм краще відновлюватиме сили під час сну.

Не "тиха година", а "контрольовані періоди відновлення"

Нік Літтехалес стверджує, що відновлювати сили можна не лише уві сні. Нік радить людям думати категоріями відпочинку, а не сну і називає це терміном CRP (controlled recovery periods – контрольовані періоди відновлення).

"CRP не має нічого спільного зі спробами заснути", - каже тренер. Людина повинна виділити собі тридцять хвилин (третину циклу сну) і приділити собі час. Можна відпочивати, просто розслабивши розум за допомогою музики, медитації, накинувши на голову рушник, відлучившись у місце, де немає людей – хоч у кабінку туалету чи машину. Навіть якщо ви не спите, такі перерви потрібно враховувати у вашому тижневому графіку сну.

Раніше ми писали, як впоратися з безсонням після страшних новин.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я