RU  UA

Середа, 13 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.80
НБУ:USD  41.00
Здоров'я

Як економити інсулін і що робити діабетику в умовах війни: поради лікаря

Для деяких людей із цукровим діабетом інсулін є життєво необхідним препаратом, відсутність якого загрожує важким ускладненням – кетоацидозом. Хоча в умовах війни багато хто відчув дефіцит інсуліну, МОЗ регулярно оновлює список аптек, в яких можна його отримати. Ендокринолог із Вінниці Юлія Кривов'яз розповіла, чим замінити відсутній інсулін та як його заощадити.

Фото: Getty Images

В Instagram лікарка написала, що в умовах війни можна замінити свій інсулін на той, який є:

  • Якщо ви використовуєте ультракороткий аналоговий інсулін, то можете замінити один на інший (Епайдра, Новорапід, Хумалог, Фіасп). Дозу залишаєте таку саму. Єдине, що може бути - краща чутливість до нового інсуліну і потреба в дозах може бути (не завжди) дещо нижчою.
  • Якщо ви використовуєте короткий інсулін на їжу, то можете замінити один на інший (Актрапід, Фармасулін Н, Інсуман Рапід, Генсулін Р, Хумодар Р).
  • Інсуліни середньої тривалості дії (базальний інсулін, який вводиться двічі на день!): Протафан, Фармасулін HNP, Інсуман Базаль, Генсулін N, Хумодар Б.
  • Інсуліни тривалої дії (аналогові інсуліни, які вводяться раз на добу, крім Левеміру!): Тресіба, Лантус, Тожео, Айлар, Левемір. При заміні одного інсуліну на інший доза залишається така сама.
  • Якщо необхідно перейти з інсуліну середньої тривалості дії на аналоговий інсулін тривалої дії (наприклад, з Протафану на Тресібу), то добова доза Протафану сумується і від неї -20%. Це і буде доза тривалого інсуліну, який треба вводити раз на добу! При цьому обов'язковим є контроль цукрів крові.

Для економії інсуліну ендокринолог дала 6 порад:

1. Зменшіть вуглеводи на їжу, тим самим зменшиться потреба в короткому/ультракороткому інсуліні.
2. Аеробні фізичні навантаження - зменшують потребу в базальному інсуліні. Це робота однієї і тієї ж групи м'язів, яка повторюється і проводиться тривало в часі.
3. Не допускати зневоднення! Вживайте більше рідини.
4. Мінімізувати стрес будь-яким способом. Під час стресу йде викид гормонів, які підвищують цукор крові, зменшується чутливість до інсуліну і потреба в інсуліні росте.
5. Сон. При відсутності повноцінного сну чутливість до інсуліну знижується і потреба в інсуліні росте.
6. Не пийте каву, міцний чай, алкоголь.

Важливо! Матеріал підготовлений на підставі останніх, науково перевірених та актуальних досліджень у сфері медицини. Матеріал, підготовлений журналістом «Апострофа», має виключно інформаційний характер і не є закликом до дії чи основою для встановлення медичного діагнозу. Всі рішення щодо здоров'я повинні бути обов'язково узгоджені з Вашим лікарем, закликаємо обов'язково звертатися до фахівців.

Версія для друку
Знайшли помилку - видiлiть та натиснiть Ctrl+Enter
Розділ: Здоров'я