Втрата нюху - один із найхарактерніших симптомів COVID-19. Більшість пацієнтів починає розрізняти запахи протягом одного-двох тижнів після гострої фази інфекції, але є люди, нюх яких не відновлюється. Команда Медичного центру Дюкського університету пояснила, чому так відбувається.
Причина, через яку нюх залишається зниженим або зовсім відсутній після COVID-19, пов'язана з тривалою імунною атакою на клітини нюхового нерва в носі. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в журналі Science Translational Medicine.
Дослідники проаналізували зразки нюхового епітелію із 24 біопсій. 9 із них належали пацієнтам з тривалою втратою нюху після COVID-19. Аналіз показав, що запальний процес за участю імунних Т-клітин зберігався в носі, незважаючи на те, що вірус SARS-CoV-2 був відсутній. Крім того, кількість нюхових нейронів була зменшена, ймовірно, через пошкодження делікатної тканини внаслідок запалення.
Читайте на тему: Друге бустерне щеплення від COVID-19 в Україні можуть отримати всі охочі.
Вчені припускають, що аналогічні біологічні механізми викликають інші тривалі наслідки ковіду, включаючи загальну слабкість, задишку і туман в голові. Втім, навіть після тривалої імунної атаки нейрони зберігають певну здатність до відновлення. Команда продовжує роботу в лабораторії та сподівається, що модулювання аномальної імунної відповіді допоможе людям хоча б частково відновити втрачений нюх.
- Раніше у Міністерстві охорони здоров'я розповіли, скільки часу формується імунітет після щеплення від грипу та кому варто вакцинуватися.