Подружитися з власними емоціями – справа не з легких, особливо, коли причин для виникнення переживань не меншає. Одна з таких причин - відключення електроенергії, адже світло, мобільний зв'язок та інтернет – це не лише наш комфорт, а також і навчання, і робота. Когнітивно-поведінковий терапевт Ангеліна Левицька розповіла про емоції, які виникають через відсутність світла, а також поділилася, як адаптувати психіку до нових умов життя.
"Спершу варто визнати, що відчувати дискомфорт в теперішніх умовах - це абсолютно нормально, адже будь-яке нове випробування викликатиме стрес. Ми всі в певний час будемо відчувати дискомфорт від нових обставин. Справлятися з цим можна лише визнаючи, що це дискомфортно, що я можу дратуватися, що не встигаю робити все. Потрібно визнати цю проблему, а не звинувачувати всіх навколо", - пояснює експертка у своєму блозі в Instagram.
За словами спеціалістки, ми маємо у цій ситуації перейти від психології звинувачення та пошуку винних до психології "я маю спиратися на те, що в мене є".
"Я повинен спиратися на свій власний ресурс і на те, що мене оточує навколо". Слід перетворитися на людину, яка створить собі комфортні умови за будь-яких обставин", - наголошує Левицька.
Читайте також: Експерти назвали топ-5 побутових звичок, які пригнічують психологічний стан.
Однак також варто розуміти, що не всім вдасться адаптуватися. Певна категорія людей все одно складно переживатиме відключення електроенергії або будь-які інші неочікувані випробування війни.
"Потреба у відключеннях електроенергії сьогодні є загальною для всієї країни. Кожному громадянину слід навчитися жити в нових реаліях. Абсолютно нормально трохи психувати та нервувати, якщо це не перетворюється у повсякденний стан, - продовжує пояснювати психіатр. - Щоб з комфортом переживати години відсутності електроенергії, намагайтеся завчасно готувати усе необхідне та спробуйте у проблемах шукати не загрозу, а можливість".
Фахівець назвала 5 емоцій, які ми переживаємо під час відключення світла:
самотність - через те, що темрява створює ілюзію порожнечі.
Сум - стає менше можливостей себе чимось відволікти, з'являється більше часу на те, щоб оглянутися навколо та почати помічати свої емоції, думки та переживання.
Тривога - ми відчуваємо невизначеність та втрачаємо контроль через відключення світла.
Читайте на тему: Як розвинути психологічну стійкість до стресових подій: поради психолога.
Нудьга - стан настільки незмістовний і нічим не наповнений, що фокусом уваги стає плинність часу. Саме так визначив це поняття американський психолог і філософ Вільям Джеймс.
Провина. За словами експертки, люди, в яких не вимикають світло, можуть переживати відчуття провини чи навіть сорому.
- Раніше психологи розповіли, чому трагічні новини під час війни не викликають реакції.
- Також ми писали про те, як знайти внутрішню опору і впевненість у своєму завтра.