Туберкульоз - тяжке інфекційне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом. Його збудником є мікобактерія (паличка Коха). Сімейний лікар Христина Авраменко назвала основні симптоми цієї небезпечної хвороби та розповіла, хто перебуває у зоні ризику.
За словами фахівця, туберкульоз передається не так швидко, як інші інфекції. Зазвичай заражаються ті, хто тривалий час перебуває у закритому просторі разом із людиною, хворою на туберкульоз. Наприклад, лікар та водій громадського транспорту.
"Хворіти на туберкульоз не соромно, адже заразитися може кожен - зазначила лікар в Instagram. - Ця хвороба не залежить від рівня забезпеченості. Проте деякі мають більший ризик виникнення захворювання, а саме: військовослужбовці, медики, шахтарі та металурги, ув'язнені, хворі на ВІЛ, злоякісні новоутворення, цукровий діабет, автоімунні захворювання, а також усі діти та люди похилого віку".
Симптоми туберкульозу
Симптоми туберкульозу можуть виявлятися протягом багатьох місяців, саме тому пацієнти часто звертаються на пізніх стадіях хвороби. Це призводить до ускладнень та тривалого процесу лікування.
Перші та основні прояви туберкульозу:
- кашель, який не припиняється понад два тижні;
- різке схуднення;
- нічна пітливість;
- слабкість.
Що буде, якщо не лікувати туберкульоз?
У деяких випадках хворі без лікування вмирають упродовж 1-2 років. В інших - туберкульоз переходить у хронічну чи резистентну форму. Тоді хворий протягом багатьох років виділяє бактерії та заражає оточуючих.
Загострення туберкульозу відбувається з високою температурою та хворобливим кашлем із кровохарканням. Якість життя таких осіб стрімко погіршується.
Лікар також розвіяла найпопулярніші міфи.
1. Вакцинація БЦЖ при народженні повністю не захищає від зараження туберкульозом, лише знижує його ризик. Однак саме завдяки вакцині діти зараз хворіють вкрай рідко.
2. Масове флюорографічне обстеження грудної клітки не є ефективним способом виявлення туберкульозу.
Найкращим методом скринінгу у світі визнано цільове обстеження. Що це? У кожного сімейного лікаря має бути скринінг-анкета, за якою він щорічно визначає чи перебуває пацієнт у групі ризику. Якщо так, необхідно направити його на додаткове обстеження.
"Ранній початок лікування при туберкульозі - запорука успішного одужання", - підкреслила лікар.
Христина Авраменко
- Міністерство охорони здоров'я рекомендувало українцям зробити додаткові щеплення.
- Раніше інфекціоніст розповів, чим небезпечна холера і як вона проявляється.