Почуття провини – це не просто негативні емоції, це деструктивний процес, який позбавляє вас життєвої енергії, здатності бути ефективним та допомагати іншим. Психотерапевт Юлія Падун розповіла, чому важливо намагатися жити повноцінним життям, якщо є така можливість, та що робити у випадку, коли почуття провини з'їдає зсередини та позбавляє можливості повернутися до звичних справ.
"Коли почалась війна, мільйони українців виїхали у безпечні місця – в інші регіони України, або за кордон. Але коли, здавалось би, можна видихнути та трохи насолодитися так званим "нормальним" життям, коли над головою не літають ракети, а в смартфоні постійно не лунає повітряна тривога, коли маєш доступ до звичайних речей, виникає інша проблема – почуття провини за те, що інші залишилися страждати, а ти в безпеці. Але скористатися можливістю бути в безпеці та подбати про своїх рідних, так само, як і адекватно реагувати на небезпеку – це нормально", - пояснює експертка на своїй сторінці в Instagram.
Як впоратися з почуттям провини за нормальне життя під час війни?
Порада №1
Подивіться на себе, як на героя документальної стрічки, що втратив все і вимушений тікати від війни у невідомість. Розуміючи з якими труднощами довелося зіткнутися цій людині, навряд чи будете її засуджувати. Перенесіть цей образ на себе та підтримайте себе, а не звинувачуйте.
Порада №2
Сприймайте заняття, які за звичайних умов вважаються розвагами, - лікуванням. Витративши багато фізичних та психічних сил на переїзд, ви потребуєте відновлення. В кожного воно своє: похід на концерт, у басейн, у кав'ярню.
Порада №3
Коли відчуєте, що вже зможете це робити, спробуйте в зручний для вас спосіб допомагати людям: іншим переселенцям або тим, хто залишився в рідній країні.
Порада №4
Не засуджуйте себе за "нормальне" життя. Використовуйте його для відновлення власних сил та підтримки своїх близьких - так ви можете принести набагато більше користі.
- Дізнайтесь, що таке синдром втоми від війни та як з ним впоратися.
- Також психотерапевт розповіла про синдром відкладеного життя під час війни та про те, як з ним упоратися.