Через постійні ворожі обстріли багато українців змушені цілодобово перебувати у бомбосховищах. Довге перебування у холодному приміщенні та тривале сидіння негативно впливають на здоров'я спини. Найчастіше страждає нижня частина хребта. Невролог Катерина Чеха дала рекомендації, які допоможуть позбавитися болю у попереку та розповіла, які способи лікування є марними.
Перше, що радить зробити лікар, - виключити так звані "червоні прапорці". Це симптоми, які насторожують та говорять про серйозність проблеми. Наприклад, біль у поєднанні з температурою, затримка/нетримання сечі, оніміння ноги тощо.
Друге – знеболити. Для цього підійдуть нестероїдні протизапальні засоби, такі як Ібупрофен, Парацетамол, Целекоксиб, Мелоксикам. Перевага надається таблеткам, але можна і внутрішньом'язової ін'єкції. При загостренні хронічного болю таблетки теж можуть допомогти, але приймати їх варто не довше 14 днів.
Третє. Ппри корінцевому болю може бути ефективним епідуральне введення стероїдів. Якщо біль хронічний – може допомогти Дулоксетин (з урахуванням індивідуальних ризиків та побічних ефектів).
Четвертий крок. При гострому болю, пов'язаному зі спазмом м'язів, використовуються небензодіазепінові міорелаксанти (короткий курс).
П'яте. При хронічному болю реабілітація, фізічни вправи, зниження стресу, КПТ (когнітивно-поведінкова терапія) грають головну роль у лікуванні.
Що не рекомендується робити при болі у спині
- паравертебральні блокади;
- блокади Дипроспаном у фасеткові суглоби;
- нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ) у формі гелів або крему;
- ультразвук;
- витягування хребта;⠀
- електрична стимуляція м'язів;
- кортикостероїди (перорально або в/м);
- бензодіазепіни;
- протиепілептичні засоби;
- гомеопатія.
"Якщо на останні пункти ви скажете "а мені допомогло", то, ймовірно, це був "ефект плацебо", - підкреслює лікар.
- Читайте також, чому виникає кашель при стресі та як з ним боротися.