Порушення режиму сну або взагалі його відсутність - ще одна актуальна проблема, яка з'явилася у багатьох людей в період війни. Особливо це впливає на людей із цукровим діабетом. Ендокринолог Юлія Кривов'яз розповіла, як уникнути стрибків цукру в крові при недосипанні.
Лікар-ендокринолог Юлія Кривов'яз
Детальніше цією інформацією експертка поділилася у своєму профілі в Instagram. За її словами, погана якість сну може призвести до небажаних коливань рівня глюкози в крові. Також це стосується тих, хто працює в нічну зміну. Крім того, виникають порушення циркадного ритму (цикли зміни сну та неспання), дисбаланс у дії гормонів, секреція яких залежить від часу доби, стресу, зміни часу прийому їжі, фізичної активності.
Періоди недосипання на фоні вираженого стресу пов’язані з нижчою толерантністю до глюкози, гіршою чутливістю до інсуліну та порушенням регулювання рівня гормонів, що регулюють апетит. Це веде до гіперглікемії, може призвести до бажання перекусити вночі або сильного голоду вранці, що спричинить подальші коливання рівня глюкози в крові. Також це веде часто до росту цукрів під ранок, збільшення потреби в інсуліні вночі.
Що робити у такій ситуації? ⠀
- Якщо ви прокинулись від сигналу тривоги, то йде викид контрінсулярних гормонів, що веде до росту цукрів крові. Ваша задача, перебуваючи в укритті, перевірити рівень глюкози і, за потреби, зробити корекційний болюс.
- Якщо ви не спите усю ніч, перебуваєте в укритті, бажано контролювати цукор кожні 2-4 години.
- Якщо ви не спите і хочете перекусити, обов'язково перевірте рівень глюкози до їжі, розрахуйте болюс на їжу і, за потреби, корекційний болюс. Через 2 год після перекусу проконтролюйте цукор.
- Якщо ви працюєте в нічну зміну, прийом їжі має бути заздалегідь спланованим.
- Завжди тримайте при собі "швидкі" вуглеводи (цукор, фруктовий сік, препарати з декстрозою) у легко доступному місці для усунення гіпоглікемії.
- Поговоріть зі своїми оточуючими про ознаки гіпоглікемії та алгоритм дій у таких ситуаціях, щоб вони могли допомогти вам, якщо рівень глюкози в крові падає.
- Уникайте вживання кофеїну, алкоголю перед сном.
- Якщо ви використовуєте системи безперервного моніторування рівня глюкози, це є гарною допомогою у вчасному реагуванні на зміну рівня глюкози в крові.
Почитайте також, як допомогти організму при виснаженні та стресі.