Росія тероризує Україну ракетними ударами по об'єктах енергетичної сфери, і все більше людей змушені використовувати генератори, печі та інші нагрівальні пристрої. Все це збільшує ризик отруєння чадним газом, тому Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) випустило пам'ятку, як від нього вберегтися.
"Пам'ятайте: чадний газ неможливо побачити та відчути на запах. Без спеціального обладнання не визначити його концентрацію у приміщенні. Але зараз є побутові та доступні прилади, які можуть інформувати вас про небезпеку", - йдеться у публікації міністерства в Telegram.
Читайте по темі: В Україні частіше стали вибухати туристичні газові плитки: як ними безпечно користуватися.
Чадний газ (СО) утворюється, якщо горіння відбувається в умовах нестачі кисню. Це відбувається під час роботи двигунів внутрішнього згоряння, бензинових генераторів, дров'яних, газових та вугільних печей, камінів, вугільних грилів, газових водонагрівачів. Чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, але може бути смертельно небезпечним для людини.
Під впливом чадного газу кров людини втрачає здатність переносити кисень. Організм відчуває його нестачу і відбувається отруєння, яке проявляється такими симптомами:
- головний біль
- нудота
- прискорене дихання
- слабкість, втома
- запаморочення
- сплутаність свідомості.
Гостре отруєння чадним газом викликає гіпоксію - сильний дефіцит кисню, який може призвести до незворотних пошкоджень мозку або серця.
Читайте на тему: Як надавати першу домедичну допомогу.
Якщо ви підозрюєте отруєння чадним газом, слід вимкнути всі прилади крім електричних, відкрити вікна, викликати аварійну газову службу за номером 104. Постраждалому потрібно надати першу допомогу до прибуття медиків:
- винести потерпілого на свіже повітря;
- викликати "швидку" за номером 103;
- під голову потерпілому покласти подушку чи згорнуті речі, а комір та пояс послабити.
Щоб уберегтися від отруєння чадним газом, не потрібно залишати без нагляду увімкнені газові прилади. Для обігріву приміщення слід використовувати призначені для цього пристрої, а не газову плиту. Газове обладнання потрібно регулярно перевіряти на наявність витоків та поломок. У приміщенні з пічним опаленням завжди слід відкривати заслонку в печі або каміні. Приміщення, де стоять газові прилади, потрібно часто провітрювати.
У печі чи каміні не можна нічого палити, якщо вони не приєднані до вентиляції. Генератори та будь-які бензинові двигуни слід встановлювати на відстані не менше ніж 6 метрів від вікон, дверей або вентиляційних отворів.
- Раніше МОЗ дало роз'яснення, за скільки має приїхати "швидка" на виклик.