На жаль, випадки, коли людина подавилася їжею, - не рідкісні. Прийнято вважати, що якщо дорослий поперхнувся, потрібно сильно постукати по спині, а дитину опустити вниз головою і трясти, поки не вийде сторонній предмет. Міністерство охорони здоров'я України розвінчало популярні міфи та підготувало рекомендації щодо надання першої допомоги.
Що не треба робити, якщо людина похлинулася:
- стукати по спині;
- опускати людину вниз головою та трясти;
- тримати язик хворого пальцями або металевим предметом під час судом.
Як допомогти людині, яка вдавилася
1. У випадку часткового вдавлення, коли людина ще кашляє, може говорити або має свистяче дихання, потрібно спровокувати кашель. Кашель – сильний захисний рефлекс, який допоможе звільнитися від зайвого. Якщо ви будете стукати між лопатками, то стороннє тіло опуститься ще нижче, що може призвести до повного вдавлення.
2. Опускати дитину головою вниз і трясти дуже небезпечно. Такі дії можуть призвести до серйозних травм у шийному відділі хребта та навіть до інвалідності. Якщо дитина подавилася і не може дихати, потрібно нахилити її вперед і зробити ковзні удари між лопатками. Якщо це не допомогло, натиснути кулаком у ділянці вище пупка - абдомінальні поштовхи.
3. Під час судом не можна розводити щелепи та тримати язик хворого, подібні дії можуть лише нашкодити. Головне – запобігти травмуванням людини. Тобто покласти щось м'яке під голову, відсунути небезпечні предмети. Важливо підтримувати людину у безпечному положенні, поки судоми не минуть.
Якщо після судом людина знаходиться у свідомості і лежатиме горілиць, то дійсно є небезпека западання язика та порушення прохідності дихальних шляхів. Саме тоді потрібно перевернути людину у так зване стабільне бічне положення для забезпечення прохідності дихальних шляхів та попередження аспірації блювотними масами.
- Раніше Міністерство охорони здоров'я відповіло, чи загрожує Україні спалах холери .
- Також у МОЗ розповіли, як надати першу допомогу при набряку Квінке – важкій алергічній реакції.